Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant pomógł poszkodowanemu w wypadku mężczyźnie

Data publikacji 06.10.2016

Będący na urlopie policjant, jadąc drogą zauważył w rowie rozbitego volkswagena. Funkcjonariusz natychmiast zatrzymał się i do czasu przyjazdu służb ratowniczych tamował krwawienie ciężko rannego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce przy drodze, gdzie porusza się dużo samochodów, jednak nikt oprócz policjanta nie zatrzymał się, by pomóc poszkodowanym.

We wtorek rano st.sierż. Ariel Pietruszka, pełniący na co dzień służbę w „patrolówce" Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, będąc tego dnia na urlopie, jechał swoim samochodem drogą serwisową z Lucynowa do Mostówki. Zauważył w rowie rozbitego volkswagena. Funkcjonariusz zatrzymał się i pobiegł do rozbitego pojazdu. Za kierownicą siedział poważnie ranny mężczyzna, którego nie można było wyciągnąć z pojazdu z powodu uszkodzeń. St.sierż. Pietruszka powiadomił służby ratownicze i opatrzył poszkodowanego. Później, do czasu przyjazdu ratowników, tamował krwawienie rannego mężczyzny.

Jak ustalili później policjanci ruchu drogowego, 37-latek kierujący vw golfem najprawdopodobniej zasnął za kierownicą i zjechał z drogi do przydrożnego rowu gdzie uderzył w betonowy przepust. Kierowca z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Wyszkowie. W trakcie dalszych policyjnych czynności ustalono, że mężczyzna w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą, gdyż nie posiada wymaganych uprawnień do kierowania. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają wyszkowscy policjanci.

Funkcjonariusz, który udzielił pomocy mężczyźnie ma 5-letni staż służby w Policji. Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy w podobnych okolicznościach ratował komuś życie.

Mimo tego, że do wypadku doszło w pobliżu drogi S8, w miejscu gdzie jest bardzo duży ruch pojazdów, jedynie policjant zatrzymał się by udzielić pomocy poszkodowanym. Inni kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok pojazdów mijali go obojętnie nie interesując się zupełnie tym, czy jest tam ktoś mogący potrzebować pomocy.

Warto, by każda osoba, przejeżdżająca obok takiego zdarzenia pamiętała, że coś takiego może spotkać każdego uczestnika ruchu drogowego, że w pewnym momencie to mijający obojętnie miejsce wypadku ludzie mogą sami znaleźć się w sytuacji w której ich życie będzie zależeć od tego jak szybko i skutecznie zostanie im udzielona pomoc.

Pamiętajmy też, że i prawo nakłada na każdego obowiązek udzielenia pomocy osobom, których zdrowie i życie jest bezpośrednio zagrożone, a więc choćby w sytuacji wypadku drogowego. Nieudzielenie takiej pomocy jest zagrożone karą 3 lat więzienia.

(KWP w Radomiu / ms)

Powrót na górę strony