Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty korupcyjne za nieprawidłowości przy rozliczaniu prac budowlanych

Data publikacji 02.11.2016

Przekroczenie uprawnień, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji, czy oszustwo to główne zarzuty w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu robót budowlanych na terenie powiatu ryckiego. Chodzi o remont dworku ryckiego i 5 obiektów oświatowych. Wśród 5 podejrzanych mężczyzn jest właściciel firmy budowlanej, kierownicy budowy oraz ówczesny naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miejskiego w Rykach. Sprawę rozpracowywali policjanci z Wydziału Korupcji KWP w Lublinie działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Zarzuty dotyczą nieprawidłowości przy wykonywaniu prac budowlanych na terenie powiatu ryckiego. Doszło do nich w latach 2006-2008. Były to obiekty oświatowe w Rykach, Moszczance i Bobrownikach, a także Dworek Rycki. Jak ustalili policjanci, część prac była niewłaściwie rozliczana, ponadto niezgodnie z prawem udzielano zamówień bez przetargu temu samemu wykonawcy. Śledztwo w tej sprawie w 2014 roku zostało przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie, a czynności wykonywali policjanci z Wydziału Korupcji KWP w Lublinie. Do tej sprawy, na poczet przyszłych kar, policjanci zabezpieczyli mienie o wartości 70 tysięcy zł.

Zarzuty otrzymało łącznie 5 mężczyzn w wieku od 58 do 64 lat. Wśród nich jest właściciel firmy budowlanej oraz dwaj kierownicy budowy. Wykonawca odpowie za oszustwo. W części prac użyte zostały bowiem inne materiały i urządzenia, niż te zawarte w kosztorysach. Kierownicy budowy mają przedstawione zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Jak ustalili śledczy, w przypadku remontu dachu ryckiego dworku, jego powierzchnia została zawyżona o 200 metrów kwadratowych. Tylko z tego tytułu koszt inwestycji został zawyżony o kwotę prawie 60 tysięcy złotych.

Zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usłyszał natomiast ówczesny kierownik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miejskiego w Rykach. 58-latek udzielał robót dodatkowych z wolnej ręki, zamiast ogłaszania kolejnego przetargu. Ostatnim z podejrzanych jest Inspektor Nadzoru, który działał z ramienia Urzędu Miejskiego w Rykach. Odpowie za poświadczenie nieprawdy w dokumentacji.

(KWP w Lublinie)

Powrót na górę strony