Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli podrobiony towar

Data publikacji 10.07.2017

Tarnowscy policjanci zabezpieczyli podrobiony towar uznanych światowych producentów. Torebki, buty, koszulki o wartości rynkowej ponad pół miliona złotych zostały zabezpieczone i przekazane do prokuratury. Również policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zabezpieczyli podrobioną odzież, ale także torebki, zegarki i akcesoria znanych firm. Wartość wszystkich przedmiotów wyceniono na kwotę ponad 125 tys. zł. Właścicielom podrobionych towarów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą kieleckiej komendy zatrzymali z kolei 35-latka handlującego podrobionym towarem.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą KMP w Tarnowie, w ramach realizacji swoich obowiązków monitorują strony internetowe. W ten sposób natrafili na ogłoszenia, w których oferowano markowe przedmioty w znacznie zaniżonych cenach. Przedmioty firmowane przez producentów znanych marek sprzedawane na portalach aukcyjnych cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Oferowane do sprzedania koszulki, buty, torebki, czapeczki można było nabyć za kilkadziesiąt procent ich wartości. Bardzo szybko policjanci ustalili osobę oferującą do sprzedaży podrobione znaki towarowe. Okazała się nią 34-letnia mieszkanka Tarnowa, u której podczas przeszukania zabezpieczono przedmioty z podrobionymi znakami towarowymi o wartości ponad 500 tys. zł. Wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone i przekazane do tarnowskiej prokuratury. Kobiecie przedstawiono zarzut określony w artykule 305 ust. 1 i 3 Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tarnowie. Kobieta za handel podrobionymi znakami towarowymi odpowie przez tarnowskim sądem, grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

***

Policjanci z Wydziału PG  skontrolowali wytypowane punkty sprzedaży w Koszalinie i Sarbinowie. Funkcjonariuszom towarzyszył przedstawiciel producentów znanych marek, który wskazywał wyroby bezprawnie oznaczone zastrzeżonymi znakami towarowymi. Podczas kontroli policjanci ujawnili pięć stanowisk, na których oferowano do sprzedaży podrobione produkty.

Łącznie policjanci zabezpieczyli prawie pół tysiąca sztuk odzieży, obuwia, perfum i galanterii oznaczonych nielegalnie znakami renomowanych firm, które były sprzedawane za dużo niższą cenę niż oryginalne produkty. Wartość tych podrobionych przedmiotów oszacowano na nie mniej niż 125 tys. zł.

Towar został zabezpieczony, a właściciele pięciu punktów w wieku od 18 do 61 lat wkrótce usłyszą zarzuty. Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej za wprowadzanie do obrotu przedmiotów z zastrzeżonymi i podrobionymi znakami towarowymi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Koszalińscy policjanci od lat współpracują z przedstawicielami znanych firm w celu wyeliminowania handlowców oferujących do sprzedaży podrobione towary.

***

W niedzielę (9 lipca br.) policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, którzy na co dzień zwalczają przestępczość gospodarczą, wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego przeprowadzili kontrole targowiska znajdującego się na terenie gminy Miedziana Góra. Na jednym ze stoisk stróże prawa zauważyli mężczyznę, sprzedającego ubrania.

W trakcie czynności okazało się, że odzież najprawdopodobniej posiada podrobione znaki towarowe znanych marek. Sprzedającym okazał się 35-letni mieszkaniec gminy Chęciny. Funkcjonariusze na jego stoisku zabezpieczyli łącznie 362 rzeczy, wśród których były m.in. koszulki, spodenki, buty i czapki. Śledczy ustalają teraz, na jakie straty naraził sprzedający firmy odzieżowe.

Za wprowadzenie do obrotu towarów z podrobionym znakiem towarowym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

(KWP w Krakowie, KWP w Szczecinie, KWP w Kielcach / ig)

  • KWP w Krakowie

  • Podrobiony towar
  • Podrobiony towar
  • Podrobiony towar
  • KWP w Kielcach

  • Podrobiony towar
  • Podrobiony towar
  • Podrobiony towar
Powrót na górę strony