Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia „Koordynacja 2018” za nami

Data publikacji 25.09.2018

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Koordynacja 2018” wyglądały bardzo realistycznie i widowiskowo. Niemniej celem ich nie były efekty wizualne, bynajmniej. Celem było sprawdzenie skuteczności, sprawności i szybkości działania służb ratowniczych na miejscu katastrofy samolotu pasażerskiego. Wszystko pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i pod czujnym okiem Kierownictwa kujawsko-pomorskiej Policji.

W związku z sytuacjami kryzysowymi, do których dochodzi, w zasadzie w całej Europie, a tym samym także w Polsce, dotyczącymi m.in. wypadków w ruchu lądowym czy powietrznym, niezbędne jest podejmowanie inicjatyw mających na celu sprawdzenie gotowości do działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Różne służby ratunkowe, niejednokrotnie zetknęły się ze zdarzeniami w ruchu lądowym, nawet tymi o znacznych rozmiarach, gdzie przy pełnym skoordynowaniu działań podmiotów można wypracować algorytm postępowania sprawdzający się w większości wypadków. W przypadku wystąpienia natomiast katastrofy lotniczej użycie sił i środków do zażegnania sytuacji kryzysowej jest znacznie większe. Obsługa takich zdarzeń, z uwagi na obszar, na którym należy podejmować czynności, jak również skalę osób poszkodowanych, może doprowadzić do paraliżu nie tylko działalności służb na miejscu wypadku, ale również placówek służby zdrowia przyjmujących poszkodowanych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom, a także biorąc pod uwagę znaczny wzrost proponowanych przez przewoźników połączeń lotniczych, atrakcyjność cen, czy popularność połączeń lotniczych, zorganizowano w kujawsko-pomorskiem ćwiczenia.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Koordynacja 2018” patronatem objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski P. Mikołaj Bogdanowicz.

Organizatorem ćwiczeń „Koordynacja 2018” była Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy przy współudziale: Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu, Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Nadleśnictwa Osie, Leśnictw: Osiny i Średnik, Kujawsko–Pomorskiego WOPR, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy, Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy, Starosty Powiatowego w Świeciu, Burmistrza Miasta i Gminy Nowe, Wójta Gminy Warlubie, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Założenia ćwiczeń były następujące: w dniu 24 września około godziny 12:00 pilot samolotu pasażerskiego lecącego na trasie Bydgoszcz-Gdańsk ze 100 osobami na pokładzie w wyniku awarii silników podejmuje próbę awaryjnego lądowania na jeziorze Radodzierz. W wyniku uderzenia o lustro wody oraz tzw. ślizg kadłuba samolotu po akwenie samolot rozwarstwia się na dwie części. Przód samolotu z częścią pasażerską pod wpływem prędkości wpada na brzeg jeziora, natomiast tylna część kadłuba wraz ze skrzydłami oraz przedziałem cargo osiada na dnie. Część pasażerów, z różnymi obrażeniami, w chwili przybycia na miejsce służb ratowniczych znajduje się w części kadłuba, który leży na brzegu jeziora. Pozostali ranni zostali rozproszeni na akwenie oraz w pobliskim trzcinowisku. Część osób nie przeżyła katastrofy i została uwięziona we wraku, który znajduje się na dnie jeziora. Kilku pasażerów w wyniku doznanego szoku powypadkowego oddala się z miejsca katastrofy. Ponadto w wyniku awaryjnego lądowania oraz wycieku paliwa, następuje pożar lasu w pobliżu miejsca rozbicia się samolotu.

Poprzez alarmowy numer 112 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy wieża kontroli lotów z Bydgoszczy zgłasza informację od pilota o awarii silników i próbie awaryjnego lądowania samolotu na jeziorze Radodzierz oraz zniknięcia z radarów statku powietrznego na trasie Bydgoszcz-Gdańsk.

W tym samym czasie na numer alarmowy 112 wpływają kolejne zgłoszenia od osób wypoczywających nad jeziorem informujące o katastrofie samolotu. W związku z powyższym operator uruchamia procedury, zgodnie z Wojewódzkim Planem Zarządzania Kryzysowego. Założenie przewiduje 100 osób poszkodowanych, w tym 5 członków załogi.

Scenariusz ćwiczeń odważny i dość trudny do zrealizowania. Organizatorzy ćwiczeń starają się, aby wszystko wyglądało możliwie jak najrealniej.

Głównym celem zorganizowanych ćwiczeń jest, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzenie możliwości koordynacji działań różnych służb w tak trudnych warunkach, sprawdzenie możliwości współdziałania i przepływu informacji pomiędzy uczestnikami tego typu akcji. W końcu ocena co jeszcze można poprawić, co wymaga usprawnienia, a co działa tak, jak powinno.

Powrót na górę strony