Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komendant Miejski Policji we Wrocławiu spotkał się z pracownikami banku, którzy zapobiegli oszustwom seniorów

Data publikacji 29.10.2018

W siedzibie Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu odbyło się spotkanie szefa wrocławskich policjantów insp. Macieja Januszkiewicza z pracownikami banków, którzy prawidłowo zareagowali przy próbie oszustwa. Dzięki ich właściwej reakcji, seniorzy nie stracili oszczędności życia. Komendant wręczył pracownikom banku pamiątkowe dyplomy, policyjne upominki i podziękował za zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi.

Komendant Miejski Policji we Wrocławiu insp. Maciej Januszkiewicz podziękował pracownikom banku, którzy właściwie zareagowali przy próbie oszustwa seniorów. Komendant podkreślał, że pomoc drugiemu człowiekowi i uchronienie go przed krzywdą, jest postawą godną pochwały. Pomimo tego, że seniorzy byli zdecydowani wypłacić oszczędności, pracownicy banku uświadomili im, że ktoś właśnie próbuje ich oszukać. O zdarzeniu powiadomili Policję i tym samym seniorzy nie stracili swoich pieniędzy.

W obu przypadkach sposób działania oszustów był podobny. Zaczęło się od telefonu. Mężczyzna w słuchawce przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Opowiedział swoim ofiarom nieprawdziwą historię, że zgromadzone przez nich środki na kontach bankowych są zagrożone.

Pierwsza telefon odebrała mieszkanka Wrocławia. Tak mocno uwierzyła w historię oszusta, że pojechała do placówki swojego banku, aby wypłacić gotówkę i przekazać dalej. Dopiero pracownica banku obsługująca Panią Lidię, zorientowała się, że może to być próba oszustwa. Bank powiadomił Policję, a seniorka nie straciła oszczędności życia.

W tym samym dniu zadzwonił również telefon stacjonarny mężczyzny. Ktoś także przedstawił się za funkcjonariusza CBŚP. Starszy mężczyzna usłyszał historię o czynnościach prowadzonych z udziałem prokuratora, a wymierzonych w przestępców. Ktoś w słuchawce polecił 73-latkowi, aby w związku z tymi działaniami wypłacił z banku 15 tys. złotych. Jego oszczędności miały być zagrożone. Do przekazania pieniędzy oszustom nie doszło ze względu na postawę pracownicy banku. Spostrzegła, że starszy mężczyzna jest przez kogoś bezwzględnie manipulowany.

Te dwa przypadki pokazują, że przestępcy nie ustają w próbach pozbawienia seniorów oszczędności całego życia. Dlatego policjanci prowadzą prewencyjne akcje informacyjne oraz spotkania z przedstawicielami sektora bankowego. Funkcjonariusze spotykają się z seniorami w świetlicach osiedlowych, klubach seniora, w parafiach, przy okazji pikników i debat społecznych, przy każdej okazji ostrzegając przed działaniami oszustów.

Policjanci jeszcze raz apelują, nigdy nie przekazujmy nieznajomym osobom żadnych kwot pieniędzy. Policja nigdy nie prosi o przekazywanie jakichkolwiek kwot pieniędzy w związku z prowadzonymi przez siebie działaniami. Przestępcy posługujący się legendą na wnuczka lub na fałszywego policjanta, zawsze próbują grać na emocjach swoich ofiar. Wymyślają dramatyczne historie i wykorzystują chęć niesienia pomocy u starszych osób. O każdym przypadku, w którym przypuszczamy, że mamy do czynienia z oszustami, powinniśmy powiadomić Policję.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony