Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za nielegalne składowania odpadów

Data publikacji 19.12.2019

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej zatrzymali kolejne 2 osoby zamieszane w proceder nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom ustawy składowała i porzucała ogromne ilości odpadów chemicznych, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Przestępcy pozbyli się w ten sposób blisko 1000 ton odpadów. Ich utylizacja może kosztować kilka mln złotych. Wcześniej zatrzymano już 16 osób wchodzących w skład grupy przestępczej.

Sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która na terenie Śląska oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady, od maja 2018 roku prowadzą policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Wcześniej w toku śledztwa zarzuty postawiono już 22 osobom, spośród których 16 osób zostało zatrzymanych i doprowadzonych do prokuratury, a także tymczasowo aresztowanych. Pozostali podejrzani zostali objęci środkami zapobiegawczymi w postaci policyjnych dozorów oraz poręczeń majątkowych.

Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali kolejne 2 podejrzane osoby. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie 29-letniego mieszkańca Katowic oraz 26-letniej mieszkanki Czeladzi. Jak ustalili śledczy, podejrzani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych składowała wbrew przepisom płynne odpady niebezpieczne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych odpadami sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli magazynów z niemałym kłopotem. Nielegalny proceder prowadzony był na terenie województwa śląskiego, a także w innych regionach kraju. Tym sposobem przestępcy porzucili blisko 1000 ton odpadów. Koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilka mln złotych. Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania i porzucenia odpadów wbrew przepisom. Zarzuty objęły ponadto podrabianie dokumentacji finansowo-księgowej prowadzonych przez siebie podmiotów gospodarczych oraz pranie brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego procederu. Wobec 26-letniej kobiety sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym, a także zakazem opuszczania kraju.

  • Zdjęcie kolorowe. Przedstawia zbiorniki z płynnymi odpadami
  • Zdjęcie kolorowe. Przedstawia zbiorniki z płynnymi odpadami
  • Zdjęcie kolorowe. Przedstawia zbiorniki z płynnymi odpadami
Powrót na górę strony