Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podziękowania za odnalezienie 87-latka

Data publikacji 10.02.2020

„…wyrazy wszelkiej wdzięczności, za odnalezienie i uratowanie życia naszego ojca i teścia. Za wytrwałość i skuteczność w poszukiwaniu, za udzielenie pomocy…” – to fragment podziękowań, jakie wpłynęły do Komendy Miejskiej Policji w Lublinie od rodziny zaginionego 87-latka. Schorowany mężczyzna wyszedł z domu w samych kapciach, bez kurtki. Został odnaleziony przez mundurowych, po niemal całonocnych poszukiwaniach.

Do tego zdarzenia doszło w ubiegły czwartek. I informacji przekazanych Policji wynikało, iż 87-latek wyszedł z domu w samych kapciach, bez kurtki. Dodatkowo okazało się, że mieszkaniec powiatu lubelskiego jest osobą schorowaną, cierpiącą na zaniki pamięci.

 W związku z tymi informacjami na komisariacie III ogłoszono alarm. W poszukiwania zaangażowano również policjantów z oddziału prewencji, funkcjonariuszy SOK ze sprzętem oraz strażaków z grupy poszukiwawczej i OSP w Mętowie. Poszukiwania trwały niemal całą noc. Funkcjonariusze przy pomocy specjalistycznego sprzętu przeczesywali okolicę. Zaginiony został odnaleziony około godziny 4 nad ranem przez mundurowych. Funkcjonariusze wykorzystując kamerę termowizyjną zauważyli źródło ciepła w zaroślach. Jak się okazało w opuszczonym budynku znajdował się zaginiony 87-latek. Mężczyzna był przemarznięty.

Zaangażowanie i determinacja służb biorących udział w poszukiwaniach została doceniona przez rodzinę zaginionego. Do Komendy Miejskiej Policji w Lublinie wpłynęły podziękowania, w których czytamy m.in. „…wyrazy wszelkiej wdzięczności, za odnalezienie i uratowanie życia naszego ojca i teścia. Za wytrwałość i skuteczność w poszukiwaniu, za udzielenie pomocy…”

Przy tej okazji policjanci po raz kolejny zwracają uwagę na korzyści płynące z posiadania nowoczesnych urządzeń technicznych oraz rozbudowanej sieci monitoringu wizyjnego. Niewątpliwie są to bardzo przydatne narzędzie przy prowadzeniu działań poszukiwawczych, gdzie często każdy trop jest na wagę złota. Szczególnie w czasach nieustającej tendencji starzenia się społeczeństwa i coraz częstszych zaginięć osób w podeszłym wieku. Przy takich działaniach liczy się każda informacja o możliwym kierunku poruszania się osoby zaginionej. Niekiedy pierwsze kierunki poszukiwań nakreślane są właśnie dzięki nagraniom z kamer monitoringu.  

Dodatkowo kamery monitoringu są wykorzystywane do wielu innych celów tj. zapobieganie przestępczości, ściganie sprawców przestępstw, zapewniania bezpieczeństwa osobistego, ochrony mienia i dbanie o porządek. Rola monitoringu wizyjnego w przestrzeni publicznej sprowadza się do poprawy ogólnego poczucia bezpieczeństwa, a rozwój sieci wydaje się być naturalnym elementem obecnych czasów.

Zdjęcie podziekowań

(KWP w Lublinie/js)

Powrót na górę strony