Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wsparcie finansowe UE na doskonalenia zawodowego policjantów

Data publikacji 25.05.2006

Gwarancją, iż Unia Europejska stanie się w rzeczywistości jednolitą przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla wszystkich jest stała współpraca policji państw europejskich.

Komenda Stołeczna Policji wykorzystując możliwości, jakie dają programy wspólnotowe opracowuje projekty w zakresie doskonalenia zawodowego, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Jednym z takich programów jest program Leonardo da Vinci, w ramach którego Komenda Stołeczna Policji realizuję na dzień dzisiejszy 3 projekty.

• Zespół Funduszy Pomocowych Komendy Stołecznej Policji, z najwyższą oceną 1 (skala ocen od 4 do 1), wygrał kolejny projekt w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci w zakresie kształcenia zawodowego pt. „Jakość i Doskonalenie Służby Społeczeństwu – europejska współpraca policyjna w kształceniu kadr”. Projekt realizowany będzie od września 2006 do maja 2007 r.

Celem projektu jest poprawa umiejętności i kompetencji kadry kierowniczej KSP w zakresie doskonalenia działań jednostki poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod usprawniających pracę policji, jak również dzięki wykorzystaniu doświadczeń partnerów przy kształtowaniu polityki medialnej i kreowaniu pozytywnego wizerunku warszawskiej policji.

Uczestnikami projektu są policjanci Komendy Stołecznej Policji pełniący funkcje kierownicze w komendach rejonowych i powiatowych oraz komendanci komisariatów specjalistycznych, którzy oprócz zarządzania zasobami ludzkimi zajmują się opracowaniem programów szkoleniowych z zakresu strategii i promocji KSP oraz utrzymania systemu zarządzania jakością ISO 9001:2001. Udział biorą także osoby odpowiedzialne za prowadzenie szkoleń w dziedzinie zarządzania jakością i współpracy z mediami, w tym Rzecznik Prasowy KSP, eksperci Zespołu Komunikacji Społecznej i Zespołu I Gabinetu Komendanta Stołecznego Policji. W projekcie łącznie udział weźmie 30 osób: po 5 do każdego państwa – partnera projektu. Czas trwania wizyty – 1 tydzień.

Partnerami KSP w projekcie są Komendy Policji z: Dublina, Hagi, Malmo oraz trzech hrabstw Wielkiej Brytanii: Hertfordshire, Lancashire i Mercia. Podjęli się oni organizacji procesu wymiany doświadczeń od strony merytorycznej w taki sposób, aby w najbardziej przystępnej formie przekazać swoje doświadczenia i wypracowane praktyki oraz uzyskać informacje nt. doświadczeń naszej kadry w tym temacie.

KSP dąży do realizacji zadań ustawowych oraz celów odnoszących się do poprawy jakości świadczonych usług, formalnie wyrażonych przez KSP i zakomunikowanych policjantom i pracownikom policji w ustanowionej Polityce Jakości, Wizji i Misji, jak również zawartych w Strategii Komendy Stołecznej Policji na lata 2005-2010.

Poznane metody, które z powodzeniem, od wielu lat, stosowane są w krajach UE, będą wdrażane w KSP i doprowadzą do poprawy skuteczności warszawskiej policji w służbie społeczeństwu.

• Dublin był ostatnim miastem, które w kwietniu br. odwiedzili policjanci KSP, w ramach projektu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci pt . „Wspólna Europa – wspólne bezpieczeństwo. Nowy wymiar współpracy metropolii europejskich”.

W projekcie wzięło udział 70 policjantów i pracowników kadry kierowniczej KSP, którzy w 10 osobowych grupach odwiedzili, podczas tygodniowego pobytu, 7 państw – partnerów projektu KSP: Litwę, Łotwę, Estonię, Holandię, Danię, Irlandię i Niemcy.

Głównym celem projektu była wymiana doświadczeń w zakresie stosowania nowoczesnych form i metod kształcenia policjantów i pracowników policji pracujących w metropoliach UE, w szczególności:

- wymiany doświadczeń w prowadzeniu szkolenia bojowego i technik samoobrony - z Głównym Komisariatem Policji miasta Wilno;
- bezpieczeństwa na drogach i na wodzie - z Policją miasta Ryga;
- taktyki działań pododdziałów zwartych w sytuacjach kryzysowych - z Północną prefekturą Policji w Tallinie;
- zarządzania zasobami ludzkimi - z Policją Regionu Haagland;
- opracowania programów prewencji kryminalnej - z Komendą Stołeczną policji w Kopenhadze;
- walki z terroryzmem - ze Stołecznym Komisariatem w Dublinie;
- koordynacji służbami patrolowo-interwencyjnymi w dużych aglomeracjach miejskich - z Prezydium Policji w Berlinie.

Zdobyta wiedza oraz doświadczenia posłużą do:
- przygotowania materiałów dydaktycznych dotyczących w/w tematyki, które zostaną rozesłane do wszystkich jednostek KSP,
- opracowania nowego programu doskonalenia zawodowego KSP,
- ogólnej prezentacji niniejszego projektu na naradzie kadry kierowniczej, planowanej na połowę czerwca br., w celu dalszego jej rozpowszechnienia.

• W lipcu br. młodzi policjanci i pracownicy Komendy Stołecznej Policji wyjadą na pierwszy z dwóch szkoleń zawodowych, zaczynając tym samym realizacje kolejnego projektu KSP pt. „Wspólne bezpieczeństwo Europy bez granic – doskonalenie zawodowe i językowe policjantów” w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci.

W projekcie uczestniczyć będzie 20 policjantów i pracowników KSP, którzy w 10- osobowych grupach w lipcu oraz sierpniu br. wyjadą na 10 tygodniowe staże. Naszymi partnerami, do których udadzą się stażyści są: Główny Komisariat Policji Miasta Wilno i Prezydium Policji w Berlinie.

Nadrzędnym celem projektu jest doskonalenie zawodowe młodych policjantów i pracowników warszawskiej Policji, poprzez udział w stażach zagranicznych mających na celu szkolenia zawodowe z zakresu problematyki policyjnej.

W szczególności projekt zmierza do osiągnięcia następujących celów:
- zdobycie wiedzy dotyczącej uwarunkowań organizacyjno-prawnych w strukturach policji państw UE, metod i form międzynarodowej współpracy policyjnej, jak również możliwości ich praktycznego zastosowania;
- wymiana doświadczeń i doskonalenie posiadanych umiejętności oraz poszerzenie wiedzy w aspekcie teoretycznym i praktycznym w zakresie współpracy międzynarodowej mającej na celu zwalczanie przestępczości i utrzymania porządku publicznego, ze wskazaniem na walkę z terroryzmem i przestępczością międzynarodową;
- pogłębienie znajomości działań mających na celu zachęcanie młodzieży i osób bezrobotnych do podejmowania wyzwań związanych z pracą w strukturach policji oraz popularyzacja w tych środowiskach zawodu policjanta i pracownika policji jako atrakcyjnego i rozwojowego;
- doskonalenie umiejętności językowych w dziedzinach zawodowych z zakresu terminologii specjalistycznej poprzez udział stażystów w kursach w godzinach ponadprogramowych.

Powrót na górę strony