Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polska obserwatorem w SECI

Data publikacji 04.06.2006

Polska uzyskała status stałego obserwatora w SECI – organizacji zrzeszającej państwa Europy środkowo-wschodniej, której celem jest walka z przestępczością transgraniczną. SECI to ważne narzędzie współpracy międzynarodowej przede wszystkim dlatego, że Bałkany są obecnie bardzo poważnie traktowane, jako źródło powstawania zorganizowanych grup przestępczych.

W marcu 2006 r. Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski otrzymał program rozwoju sieci oficerów łącznikowych polskiej Policji. Dokument ten określał potrzeby operacyjne polskiej Policji w zakresie rozszerzenia sieci oficerów łącznikowych. Jednym z postulatów w obszarze aktywności na kierunku południowym było uzyskanie przez Polskę statusu stałego obserwatora przy SECI Center. Dokument został przez Marka Bieńkowskiego zatwierdzony. Dwa miesiące później 27 maja Polska uzyskała status stałego obserwatora w SECI.

SECI Center skupia kraje bałkańskie – Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Grecję, Jugosławię, Macedonię, Mołdawię, Turcję, Węgry i Rumunię. Austria, Azerbejdżan, Belgia, Kanada, Francja, Gruzja, Japonia, Niemcy, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Ukraina, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone to kraje mające status stałego obserwatora, do grona tych państw dołączyła Polska. Kraje członkowskie reprezentowane są przez dwóch przedstawicieli: policjanta i celnika, zaś kraje posiadające status obserwatora reprezentowane są jednoosobowo, zazwyczaj przez oficera policji.

Początek SECI Center datuje się od rumuńskiej inicjatywy z kwietnia 1998 r., kiedy to w Genewie Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Grecja, Rumunia, Węgry, Macedonia Mołdawia i Turcja podpisały „Umowę o zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości transgranicznej. W maju 1999 roku do SECI przystąpiła Chorwacja, a w sierpniu Słowenia. We wrześniu 2002 r. do tej organizacji przystąpiła Jugosławia i Czarnogóra. Od kwietnia 2001 r., zgodnie z porozumieniem krajów członkowskich siedziba SECI znajduje się w Bukareszcie.

Najwyższą władzą SECI jest Połączony komitet Współpracy – Joint Cooperation Committee (JCC), który decyduje o przyznaniu statusu stałego obserwatora. Stałymi obserwatorami w SECI, obok państw, są też organizacje międzynarodowe: International Organization for Migration (IOM), European Institute for Law Enforcement Cooperation (EULEC), International Center for Migration, Policy Development oraz United Nation Mission In Kossovo (UNMIK). SECI ma też dwie organizacje stowarzyszone, jako stali doradcy: ICOP-Interpol oraz Światowa Organizacja Celna Word Custom Organization (WCO).

Głównym celem SECI jest zwalczanie przestępczości transgranicznej. System pracy SECI oparty jest o aktywność grupy oficerów łącznikowych z państw członkowskich oraz krajów posiadających status stałego obserwatora. SECI Center nie prowadzi współpracy międzynarodowej o charakterze prewencyjnym. Skupia swą działalność na realizacji konkretnych spraw, w które zaangażowane są policje zainteresowanych krajów. Centrum nie posiada własnej bazy danych, korzystając z baz danych poszczególnych państw za pośrednictwem oficerów łącznikowych. Status stałego obserwatora umożliwi zatem korzystanie z baz danych 23 krajów skupionych wokół SECI. W Rumunii, na Węgrzech, w Republice Federalnej Niemiec oraz na Ukrainie polska Policja posiada swoich oficerów łącznikowych. Operacyjny charakter prowadzonych działań, opartych o aktywność doświadczonych, bezpośrednio zaangażowanych w realizację spraw, policjantów stanowi o różnicy jakościowej między SECI Center a innymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak np. Interpol.

Według opinii właściwych komórek organizacyjnych KGP (Biura Gabinet, CBŚ oraz oficera łącznikowego Policji w Rumunii) SECI Center stanowi dla polskiej Policji interesujący obszar aktywności na polu walki z przestępczością międzynarodową. SECI Center jest także przydatnym narzędziem współpracy międzynarodowej, posiadającym potencjalne możliwości rozwoju i szybkiego dostosowywania się do zmiennej dynamiki rozwoju przestępczości. W aspekcie europejskiej polityki bezpieczeństwa Bałkany są obecnie bardzo poważnie traktowane, jako źródło powstawania zorganizowanych grup przestępczych oraz potencjalne zagrożenie w przyszłości przy wciąż niepewnym statusie Kosowa i stałych problemach w Albanii i Bośni. Ponadto, nie można wykluczyć, iż bardzo dynamicznie rozwijająca się przestępczość albańska i mołdawska, w niedalekiej przyszłości dotknie także naszego kraju.

Od stycznia br. Polska Policja posiada w Rumunii swojego oficera łącznikowego, którego obecność, przy rozszerzeniu zakresu zadań zostanie wykorzystana do reprezentowania Polski przy SECI.

Zobacz stronę internetową: http://www.secicenter.org/

Powrót na górę strony