Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymana w sprawie oszustw metodą „na policjanta”

Data publikacji 04.02.2021

Wspólne działania prowadzone przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i trzech dolnośląskich powiatów doprowadziły do zatrzymania 30-latki podejrzewanej o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dokonywaniem oszustw metodą „na policjanta”. Policjanci wykazali związek zatrzymanej z przestępstwami skutkującymi pozbawieniem seniorów pieniędzy w łącznej kwocie blisko 150 tys. złotych. Kobieta usiłowała również wyłudzić kolejne 180 tys. złotych, jednak niedoszła ofiara w porę zorientowała się, że to oszustwo. Mundurowi obecnie badają szczegółowo wszelkie okoliczności tej sprawy, szczególnie kwestię udziału innych osób w tym przestępczym procederze.

Zatrzymanie w dniu 2 lutego br. mieszkanki powiatu wałbrzyskiego podejrzewanej o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dokonywaniem oszustw metodą „na policjanta” to efekt wspólnych działań policjantów kryminalnych z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej, Lwówka Śląskiego, Jeleniej Góry i Kamiennej Góry. W toku przeprowadzonej pracy operacyjnej funkcjonariusze ustalili, że kobieta działała na terenie kilku powiatów Dolnego Śląska. Od trzech seniorek wyłudziła kolejno 80, 22 i 43 tysiące złotych, pozbawiając tym samym pokrzywdzone życiowych oszczędności.
Według ustaleń śledczych 30-latka usiłowała również wyłudzić 180 tysięcy złotych od starszej kobiety zamieszkującej powiat karkonoski, jednak w tym przypadku niedoszła ofiara w porę zorientowała się w sytuacji i nie przekazała oszustce pieniędzy.

Zatrzymana mieszkanka powiatu wałbrzyskiego trafiła do policyjnego aresztu. Natomiast mundurowi szczegółowo badają teraz wszelkie okoliczności tej sprawy, zwłaszcza kwestię udziału innych osób w tym przestępczym procederze. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Pamiętajmy, że jeśli nie chcemy stać się ofiarą tego typu oszustw, musimy mieć świadomość, że przestępcy, starając się pozbawić nas naszych oszczędności i cennych przedmiotów, najczęściej stosują jeden utarty schemat działania, który modyfikowany jest zazwyczaj nieznacznie. Podczas próby wyłudzenia pieniędzy metodą na policjanta, sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne, jakie budzi ta profesja. Oszuści podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu z pokrzywdzonym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują potencjalne ofiary o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki lub proszą o przekazanie pieniędzy w związku z wypadkiem drogowym, do jakiego doprowadził ktoś z bliskiej rodziny. Ostatecznie umawiają się z osobą pokrzywdzoną w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Przestępcy następnie znikają z gotówką, a ofiary pozostają bez oszczędności całego życia.

Uwaga! Jeżeli mamy podejrzenie, że po drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści, nie przekazujmy im informacji o zgromadzonych przez nas środkach finansowych. Pod żadnym pozorem nie wypłacajmy gotówki i nie przekazujmy jej osobom nam nieznanym.

Trzymając się kilku reguł, możemy uchronić się przed oszustami:

  • bezwzględnie stosujmy zasadę ograniczonego zaufania,
  • informujmy policjantów o każdej próbie oszustwa, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio na numery służby dyżurnej którejkolwiek z komend,
  • krytycznie podchodźmy do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • konsultujmy się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie otwierajmy drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu sami,
  • nie przekazujmy osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Film Zatrzymana w sprawie oszustw metodą „na policjanta”

Pobierz plik Zatrzymana w sprawie oszustw metodą „na policjanta” (format mp4 - rozmiar 21.63 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony