Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieletni sprawcy czynów karalnych

Data publikacji 12.06.2006

W ubiegłym roku na terenie całego województwa lubelskiego stwierdzonych zostało ponad 2 tysięcy czynów karalnych popełnionych przez osoby nieletnie. Odnotowaliśmy blisko 2700 nieletnich sprawców. Czyny najczęściej popełniane przez osoby nieletnie dotyczą przestępstw kryminalnych przeciwko mieniu – głównie są to kradzieże z włamaniem. Niemal codziennie odnotowujemy zdarzenia z udziałem nieletnich mieszkańców naszego województwa. Oto kilka przykładów z ostatniej doby:

- Wczoraj późnym wieczorem świdniccy policjanci zatrzymali w Lublinie 15-latka, który żądał od jednego z mieszkańców Świdnika pieniędzy w zamian za odstąpienie od spalenia mieszkania i samochodu marki BMW. „Przedsiębiorczy” małoletni Adam Z. telefonicznie kierował groźby spalenia mieszkania i samochodu 22-letniego Pawła K. W zamian za odstąpienie od spełnienia groźby zażądał pieniędzy w kwocie 250 złotych. Pieniądze miały zostać złożone w białej kopercie pod śmietnikiem znajdującym się na przystanku komunikacji miejskiej w Lublinie przy ul. Chemicznej. Policjanci zorganizowali zasadzkę. Niczego nie spodziewający się młody człowiek podczas podejmowania pieniędzy został zatrzymany. W trakcie rozmowy przyznał się, do dokonania opisanego czynu oraz wskazał swojego wspólnika, którym okazał się również 15-letni mieszkaniec Lublina Kamil S. To Kamil S. udostępnił mu dane i numer telefonu pokrzywdzonego. Obaj małoletni odpowiedzą za swoje czyny przed sądem Rejonowym w Lublinie VI Wydziałem Rodzinnym i Nieletnich.

- Z kolei w Terespolu dwaj 14-latkowie włamali się do stacji CPN- powód mieli ochotę na gumę do żucia. Wracający w niedzielę wieczorem do domu dwaj 14 letni chłopcy, zatrzymali rowery przy Stacji paliw CPN w Terespolu. Przez witrynę wystawową zobaczyli leżącą gumę do żucia. Krzysiek pierwszy wpadł na pomysł jak ją zdobyć. Michał stanął na czatach, a on kamieniem wybił podwójna szybę o wartości 300 zł i zabrał jedną paczkę gum. Zobaczył to przechodzący mieszkaniec gm. Terespol, który złapał Michała, a o zdarzeniu powiadomił Komisariat Policji w Terespolu. Policjanci wysłuchali nieletniego i oddali go pod opiekę rodziców. Drugi chłopiec na razie próbuje ukryć się przed Policją. Obaj za kradzież z włamaniem odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym w Białej Podlaskiej.

-Spaleniem czterech opon wewnątrz garażu zakończyła się wczoraj ok. 20.00 w Lublinie „zabawa” ogniem dla dwóch nieletnich mieszkańców miejscowości Niemce. Straty zostały wycenione przez właściciela na 2000 zł. Zatrzymani przez Policję nieletni to 16-letni Patryk S. oraz jego 11-letni kolega Bartosz G. Młodszy z chłopców przyznał, że obaj poszli w okolice blaszanych garaży za potrzebą fizjologiczną, wskazał jednocześnie na starszego Patryka jako sprawcę podpalenia. Według jego relacji, wrzucił on zapałkę do wnętrza garażu, kiedy odchodzili. Starszy z chłopców nie przyznaje się do tego, całą sytuację przedstawiając odwrotnie. To młodszy Bartosz miał podpalić znajdujące się wewnątrz garażu opony, chwaląc się tym faktem przed nim, gdy odeszli od garażu na pewną odległość. Ściany garażu uległy przegrzaniu, wewnątrz spłonęły cztery koła samochodowe wraz z ogumieniem. Na szczęście nie było w garażu samochodu. Obaj chłopcy zostali przesłuchani przez Policję w obecności rodziców. Czynności w tej sprawie wykonuje Komisariat Policji w Niemcach.

Przykładowe metody działania nieletnich sprawców czynów karalnych:

W przypadku włamań do samochodów są to metody bardzo proste. Czynnikiem, który ma wpływ na dokonywanie przestępstw przez nieletnich jest w wielu przypadkach roztargnienie poszkodowanych lub niedbalstwo właścicieli przy rzetelnym zabezpieczeniu swojego mienia.

Ponadto nieletni dokonują np.
- kradzieży telefonów komórkowych oraz dokumentów w klubach muzycznych oraz kawiarniach, pubach, dyskotekach, itp.,
- rozbojów na właścicielach wysokiej klasy rowerów, głównie w parkach, na wytyczonych ustronnych miejscach ścieżek rowerowych,
- przy włamaniach do piwnic, altan, strychów najczęściej ukręcają skoble lub zrywają kłódki,
- przy kradzieżach sklepowych zamieniają kody kreskowe podobnych towarów, a następnie ukrywają towar i próbują wyniesienia go ze sklepu.
- często przerabiają daty urodzenia na legitymacjach szkolnych (co umożliwia im wejście do dyskotek),
- handlują „pirackimi” płytami kompaktowymi przegrywanymi za pomocą prywatnego sprzętu elektronicznego rodziców.

Powrót na górę strony