Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Egzotyczne gatunki zwierząt pod policyjną kontrolą

Data publikacji 14.06.2006

70 okazów zwierząt objętych ochroną przez Konwencję Waszyngtońską zabezpieczyli policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP i KMP w Lublinie. Wartość zabezpieczonych okazów oszacowana został na kwotę 20.000 zł.

Egzotyczne gatunki zwierząt pod policyjną kontrolą13 czerwcapo południu do kilku lubelskich sklepów wkroczyli jednocześnie policjanci. Celem akcji było ściganie osób trudniących się handlem okazami zwierząt i roślin objętych przez Konwencję Waszyngtońską, bez wymaganych zezwoleń. Działania prowadzone były przy udziale funkcjonariusza Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Policjancizabezpieczyli łącznie 70 okazów zwierząt m.in. były to żółwie grecki i stepowy, pająki ptaszniki, węże boa dusiciel, boa tęczowy oraz pyton królewski, żaby drzewołazy, krokodyl kajmański oraz papuga Ara. Część tych okazów była oferowana do sprzedaży, część zaś znajdowała się w sklepie jako ekspozycja. Wartość okazów oszacowana została na kwotę 20.000 zł.

Warto podkreślić, że w ostatnim okresie ogrom skali przemytu i handlu okazami objętymi konwencją porównywalny jest do przestępczości narkotykowej, czy handlu ludźmi. W zwalczaniu tego rodzaju przestępstwa bardzo istotna jest współpraca Policji z Inspekcją Weterynaryjną, Funkcjonariuszami Izb Celnych oraz Prokuraturami. Bardzo istotne znaczenie ma tutaj także bezpieczeństwo policjantów biorących udział w tego typu realizacjach.

Egzotyczne gatunki zwierząt pod policyjną kontroląMiędzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem tzw. Konwencja Waszyngtońska - to umowa międzynarodowa, której celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i rośli, których gatunki zagrożone są w skali świata wyginięciem. Niestety proceder ten stale się nasila; powszechny staje się również handel produktami pochodnymi, które wykorzystywane są m.in. do produkcji wyrobów skórzanych, drewnianych, instrumentów muzycznych, produktów medycznych. Sprzedawane są kości, muszle, i nasiona. Szacuje się, że handel ginącymi gatunkami przynosi w skali świata miliardy dolarów zysku, co według Interpolu plasuje to zjawisko na drugim miejscu po handlu narkotykami i bronią. Proceder ten obejmuje setki milionów okazów roślin i zwierząt, handel nimi jest obok niszczenia naturalnych siedlisk największym niebezpieczeństwem dla przetrwania większości gatunków zwierząt.

Konwencja obowiązuje w 160 krajach, Polska ratyfikowała ją w 1989 roku.

Handel, bez wymaganych zezwoleń, okazami objętymi przez Konwencje Waszyngtońską zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony