Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mobilne biuro drogówki

Data publikacji 20.11.2021

Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego (APRD) to specjalistyczny radiowóz przeznaczony do obsługi wypadków drogowych przez policjantów. W tym roku Komenda Główna Policji kupiła 77 takich pojazdów oraz wyposażyła je w przenośne urządzenia do laserowego pomiaru punktów w przestrzeni, pomiaru odległości i trójwymiarowego odwzorowania miejsca zdarzenia drogowego, czyli w tzw. tachimetry.

Nowe APRD – furgony Volkswagen Crafter 2.0 TDI z silnikiem o mocy 177 KM z zabudową, wyposażone w sprzęt niezbędny do pracy na miejscu zdarzeń drogowych – są praktycznie mobilnymi biurami policjantów ruchu drogowego. Mają wszystkie dostępne na rynku systemy zapewniające bezpieczeństwo oraz komfort, takie jak: ABS, ESP (elektroniczny system stabilizacji toru jazdy), poduszki powietrzne, nowoczesny układ ogrzewania, klimatyzację, system sygnalizacji uprzywilejowania w ruchu drogowym oparty na technologii LED. Są: maszt z najaśnicami, dodatkowe oświetlenie zewnętrzne, znaki m.in. „UWAGA WYPADEK!”, agregat prądotwórczy oraz wyposażenie pojazdu w fotele, biurka, sprzęt informatyczny – laptop, drukarkę, skaner czy router wi-fi, aparat fotograficzny. Specjalistyczne policyjne zestawy umożliwiają sprawne podjęcie czynności w miejscu wypadku lub katastrofy w ruchu drogowym.

Nowym narzędziem pracy funkcjonariuszy drogówki, które znalazło się na pokładzie APRD, jest tachimetr – system eSURV firmy CYBID do pomiarów i wizualizacji 3D dla potrzeb dokumentacji oraz kryminalistycznej rekonstrukcji zdarzeń drogowych, oparty na najnowszej generacji Leica FlexLine TS10. Urządzenia trafiły do jednostek Policji.

– Tachimetr nie zastępuje dotychczasowych metod prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia, lecz stanowi narzędzie wspierające. Sczytuje zebrane dane i tworzy graficzny obraz miejsca zdarzenia widoczny na komputerze – mówi podinsp. Magdalena Malinowska-Miąsek z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Oprogramowanie analizuje i rekonstruuje przebieg zdarzenia, pomagając nam w jego interpretacji. To bardzo przyśpiesza pracę.

Od 7 czerwca do 8 października br. w Krakowie 308 policjantów, będących użytkownikami APRD, poznało tajniki działania tachimetrów.

Kupno przez Komendę Główną Policji radiowozów APRD i tachimetrów (wraz z instruktażem ich obsługi) było realizacją projektu „Bezpieczniej na drogach – Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego dla Policji” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Andrzej Chyliński, kom. Patrycja Fert

zdj. Jacek Herok

Artykuł ukazał się w listopadowym wydaniu Gazety Policyjnej

  • policyjny ambulans pogotowia ruchu drogowego
  • dwóch policjantów siedzi w środku specjalistycznego radiowozu
  • policjanci wystawiają znaki drogowe oznaczające wypadek, w tle ambulans pogotowia ruchu drogowego
  • na pierwszym planie znak drogowy w wykrzyknikiem i z napisem wypadek, w tle funkcjonariusze i ambulans pogotowia ruchu drogowego
Powrót na górę strony