Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci po służbie zatrzymali pijanego kierowcę

Data publikacji 02.12.2021

Po raz kolejny policjanci udowodnili, że także po służbie skutecznie reagują na łamanie prawa i zapewniają bezpieczeństwo. Dwoje funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim mieszkających na terenie powiatu opoczyńskiego, podczas powrotu ze służby zatrzymało nietrzeźwego kierującego. 30-latek miał w organizmie prawie 3,5 promila alkoholu.

1 grudnia 2021 roku około 20.30, policjanci z wydziału prewencji tomaszowskiej jednostki Policji, wracając ze służby do domów, przejeżdżali przez miejscowość Kunice. Zauważyli samochód Audi A3 poruszający się całą szerokością drogi. Kierowca nie trzymał toru jazdy. Policjanci przypuszczali, że kierujący audi mógł być nietrzeźwy. Podjęli decyzję o zatrzymaniu kierowcy i sprawdzeniu co było przyczyną tak niebezpiecznej jazdy. Funkcjonariusze jechali za audi i w dogodnym, a  przede wszystkim bezpiecznym miejscu, doprowadzili do zatrzymania pojazdu. Niestety przypuszczenia tomaszowskich policjantów potwierdziły się. Kierowca audi był nietrzeźwy. Na miejsce zostali wezwani policjanci z opoczyńskiej komendy. Mundurowi ustalili, że kierowcą audi był 30-letni mieszkaniec gminy Poświętne. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że w chwili zatrzymania kierujący miał prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Przypominamy! Alkohol, jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływającą na organizm człowieka. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne kierowanie pojazdem i oczywiście jest zabroniona. Pamiętajmy, że już dawka 0,1 promila wywołuje u kierowcy problemy z koncentracją.

Symptomy zachowania kierowcy, który może być pod wpływem alkoholu :

  • zatrzymuje się bez powodu, raptownie rusza, hamuje,
  • jedzie przesadnie ostrożnie,
  • nie umie utrzymać auta zgodnie z kierunkiem jazdy,
  • robi szerokie zakręty, jedzie nie zważając na przepisy,
  • powoli reaguje na sytuację na drodze,
  • jedzie bez świateł, nie używa kierunkowskazów.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd orzeka także wobec pijanego kierowcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego w wysokości od 5 tys. do nawet 60 tys. złotych na rzecz Fundacji Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Dla recydywistów kary są jeszcze bardziej dotkliwe. Jeśli kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po alkoholu i złamał czasowy zakaz prowadzenia pojazdu, może zostać ukarany karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony