Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z bydgoskiego Śródmieścia uratowali kobietę. Kluczową rolę odegrał zastępca dyżurnego jednostki

Data publikacji 09.09.2022

Determinacja i szybkie działanie policjantów ze śródmiejskiego komisariatu pozwoliły w porę dotrzeć do młodej kobiety, która połknęła dużą ilość tabletek. Kluczową rolę w tym zdarzeniu odegrał zastępca dyżurnego jednostki sierżant sztabowy Daniel Ćwik, który tak umiejętnie prowadził rozmowę z kobietą, że nie tylko udało się ją odnaleźć, ale przede wszystkim udzielić pomocy, a tym samym ocalić życie, które było zagrożone.

Wszystko zaczęło się od zgłoszenia otrzymanego od koleżanki dziewczyny, które w minioną środę, 7 września 2022 roku około godziny 00.40 odebrał zastępca dyżurnego z komisariatu na bydgoskim Śródmieściu. Wynikało z niego, że młoda kobieta chce popełnić samobójstwo i w tym celu połknęła tabletki. Kobieta prawdopodobnie przebywała w rejonie dworca PKP.

Sierżant sztabowy Daniel Ćwik natychmiast skierował w ten rejon patrole, ponieważ nie było wiadomo, gdzie dokładnie dziewczyna przebywa. Policjanci sprawdzili dworzec, perony, torowiska i ich okolice. W tym samym czasie zastępca dyżurnego próbował skontaktować się telefonicznie z potrzebującą pomocy 18-latką. Jej numer kontaktowy podała zaniepokojona koleżanka. Dziewczyna kilku pierwszych połączeń nie odebrała. Jednak sierżant sztabowy Ćwik nie poddawał się. Jego determinacja opłaciła się i młoda kobieta, po kilku kolejnych próbach skontaktowania się, odebrała telefon. Dyżurny od razu zorientował się, że jest ona roztrzęsiona i zdezorientowana. Nie była w stanie logicznie odpowiadać na pytania i płakała. Twierdziła, że nie ma siły wstać i mimo, że widziała przejeżdżające radiowozy i karetkę pogotowia nie jest w stanie zawołać pomocy, ani określić swojego miejsca przebywania. Policjant starał się ją uspokoić i podtrzymywał z nią cały czas rozmowę zapewniając, że pomoc policjantów z pewnością nadejdzie, a ona ma się nie rozłączać i cały czas mówić. Miał świadomość, że każda sekunda jest ważna, gdyż bydgoszczanka może stracić przytomność. W pewnym momencie dziewczyna powiedziała, gdzie się znajduje. Sierżant Ćwik natychmiast skierował tam patrole. Chwilę później patrol znalazł kobietę, zaopiekował się nią i wezwał na miejsce pogotowie, które zabrało ją do szpitala.

Zdecydowane i natychmiastowe działanie sierżanta sztabowego Daniela Ćwika oraz policjantów ogniwa patrolowo-interwencyjnego śródmiejskiego komisariatu, a także koleżanki, która powiadomiła o sytuacji, pozwoliły szybko dotrzeć do kobiety i podjąć czynności. Interwencje związane z ratowaniem życia są zawsze najtrudniejsze, gdyż policjanci mają świadomość, że każda minuta jest cenna. Szybko podjęta reakcja i udzielona pomoc doprowadziły do uratowania ludzkiego życia.

Podziękowania należą się koleżance, która wiedząc o niepokojącej sytuacji zareagowała i powiadomiła policję.

Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile, czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. Możemy też zajrzeć na stronę www.psychologia.edu.pl, gdzie znajduje się lista placówek, w których możemy uzyskać profesjonalną pomoc. Pamiętajmy, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą, całkowicie bezpłatnie i anonimowo.

Gdzie szukać pomocy:

116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

121 212 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54 - telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

Źródło: Jak pomóc sobie i innym w depresji

(KWP w Bydgoszczy / sc)

Powrót na górę strony