Aktualności

I posiedzenie Zespołu ds. wdrażania Planu Równości Płci w Policji na lata 2023-2026

Data publikacji 03.09.2024

W Komendzie Głównej Policji w dniu 3 września br. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. wdrażania Planu Równości Płci w Policji na lata 2023-2026.

Opracowany na lata 2023-2026 Plan Równości Płci w Policji jest dokumentem strategicznym, którego głównym celem długookresowym jest wzmocnienie kultury organizacyjnej poprzez kształtowanie inkluzywnego i równościowego środowiska służby i pracy, wolnego od dyskryminacji i uprzedzeń oraz opartego na wzajemnym szacunku i poszanowaniu godności. 

Osiągnięciu tego celu mają służyć działania podejmowane w obszarach: wiedzy i komunikacji, równości szans, rozwiązań work-life balance, rozwoju zawodowego, edukacji i projektów oraz ochrony przed przemocą.

Zespół został powołany Decyzją nr 263 Komendanta Głównego z dn. 14 sierpnia 2024 r. W skład 19-osobowego Zespołu weszła kadra kierownicza Komendy Głównej Policji i pełnomocnicy komendantów wojewódzkich Policji ds. ochrony praw człowieka pod przewodnictwem pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do spraw wdrażania Planu Równości Płci w Policji na lata 2023-2026. Celem Zespołu jest zarządzanie realizacją działań wskazanych w Planie, w szczególności poprzez wyznaczanie kierunków oraz poodejmowanie strategicznych decyzji w zakresie wdrażania Planu.

Do zadań zespołu należy m.in.: realizacja działań wdrożeniowych, prowadzenie działań opiniodawczo-doradczych; wspieranie podmiotów realizujących, o których mowa w Planie, w realizacji powierzonych im działań; formułowanie zaleceń i rekomendacji w zakresie działań realizowanych w ramach Planu oraz promowanie nowych rozwiązań w obszarze równościowym. 

Obecny podczas posiedzenia Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń podziękował za zaangażowanie w działania na rzecz wdrażania Planu równości płci. Komendant zwrócił również uwagę na zbliżające się w przyszłym roku ważne dla Policji wydarzenia: sprawowanie przez Polskę prezydencji w Radzie UE oraz wyjątkowy jubileusz – 100-lecia kobiet w Policji. Działania podjęte w ramach prac zespołu mogą stać się istotnym wkładem dla tych dwóch przedsięwzięć i zostać zauważone także na arenie międzynarodowej. Podkreślił kluczowe znaczenie zaangażowania i dobrej komunikacji całego środowiska policyjnego na rzecz osiągniecia celów założonych w Planie oraz współpracy z jednostkami Policji każdego szczebla dla efektywnej realizacji działań przez Zespół.

Podczas spotkania przedstawione zostały dane dotyczące stanu zatrudnienia w Policji z uwzględnieniem kryterium płci. Omówiony został sposób realizacji działań wskazanych w Planie. Wyznaczono najbliższe kierunki, tryb i harmonogram prac. Przedstawiono stan realizacji wybranych działań, m.in. zaprezentowano projekt portalu „Równość płci w Policji” oraz założenia ramowego programu szkolenia w zakresie równości płci oraz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć.

(Gabinet KGP, BKS KGP, Zdj: Izabela Pajdała „Gazeta Policyjna”)

Powrót na górę strony