Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwani sprawcy kradzieży zabytkowych płaskorzeźb

Data publikacji 06.08.2008

Policjanci poszukują sprawców kradzieży zabytkowych płaskorzeźb. XVI-wieczne dzieła skradziono z Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w miejscowości Ciche w gminie Świętajno. Cztery płaskorzeźby umieszczone były na ołtarzu bocznym tryptyku świętej Agnieszki. Na miejscu kradzieży pracuje grupa dochodzeniowo-śledcza i policyjny pies. Informację o zdarzeniu przekazano do wszystkich jednostek Policji w kraju, Straży Granicznej i służb celnych. Komendant wojewódzki Policji w Olsztynie wyznaczył nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł za pomoc w ustaleniu sprawców kradzieży i odzyskaniu płaskorzeźb.

Dzisiaj nad ranem oficer dyżurny oleckiej Policji otrzymał informację o włamaniu do Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w miejscowości Ciche, gmina Świętajno. Sprawcy włamali się przez okno i ukradli cztery XVI-wieczne płaskorzeźby z ołtarza bocznego Tryptyku świętej Agnieszki po lewej stronie świątyni, których wartość oszacowano wstępnie na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każda z płaskorzeźb ma wysokość około 50 cm i wykonana jest z drewna pokrytego polichromią.

Na miejscu kradzieży pracuje grupa dochodzeniowo-śledcza oraz policyjny pies. Trwają drobiazgowe oględziny z udziałem ekspertów biologii i daktyloskopii z laboratorium kryminalistycznego KWP w Olsztynie. Policjanci rozpytali mieszkańców miejscowości Ciche oraz okolicznych wsi. Informacje o kradzieży przekazano również straży granicznej i służbom celnym.

Opis płaskorzeźb:

Pierwsza z płaskorzeźb przedstawia św. Mikołaja ukazanego frontalnie w postawie stojącej. Święty ma na sobie długą, białą szatę i złocisty płaszcz, który na dole jest niebieski. Na prawej dłoni trzyma trzy chleby, w lewej opuszczonej ręce trzyma zamkniętą księgę. Postać ma kręcone, brązowe włosy. Spod szaty widać prawą stopę w czarnym obuwiu. Na plecach litery O.L.


 

Druga, przedstawia nierozpoznanego świętego ujętego frontalnie w postawie stojącej. Ma on na sobie długi, złocisty płaszcz spięty pod szyją, zieloną suknię i białą szatę spodnią. Prawa ręka uniesiona jest na wysokość piersi (dłoń otwarta w kierunku widza). W lewej trzyma niezidentyfikowany złocisty przedmiot (być może księgę). Na plecach widnieją litery W.U.

 

Trzecia płaskorzeźba przedstawia postać mężczyzny ukazanego frontalnie w postawie stojącej. Jest on ubrany w długi złocisty płaszcz, dołem niebieski, obcisłe czerwone spodnie i czerwony kaftan ze złocistym obramowaniem, białą koszulę i czarne buty. Postać ma kasztanowe, kręcone włosy opadające na ramiona. Prawa ręka uniesiona jest na wysokość piersi, w lewej trzyma laskę. Na plecach umieszczone są litery O.R.

 

Ostatnia, czwarta płaskorzeźba przedstawia nierozpoznanego świętego ukazanego frontalnie w pozycji stojącej. Postać ma na sobie spięty pod szyją, złocisty płaszcz, dołem granatowy, niebiesko – białą suknię. Spod szaty wystaje stopa w czarnym obuwiu. Święty ma ręce na wysokości piersi, w lewej trzyma zamkniętą księgę. Na plecach widnieją litery V.R.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców kradzieży i odzyskaniu płaskorzeźb proszone są o kontakt z Policją pod numerami telefonów 0-87 520 72 00, 600 216 621 lub 997 i 112.

Komendant wojewódzki Policji w Olsztynie wyznaczył nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł za pomoc w ustaleniu sprawców kradzieży i odzyskaniu płaskorzeźb.

Powrót na górę strony