Resuscytacja podczas powrotu z interwencji
Policjanci ze Śródmieścia, wracający w czasie „majówki” z interwencji, natknęli się na niebezpieczną sytuację. Dwaj przypadkowi przechodnie próbowali przywrócić krążenie leżącej na chodniku kobiecie. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli na pomoc. Dzięki profesjonalizmowi i ogromnemu zaangażowaniu wszystkich, którzy ratowali 54-latkę, odzyskała ona funkcje życiowe i w porę trafiła do szpitala, gdzie przeszła poważny zabieg.
W piątek, 2 maja 2025 r. około godziny 16.30 na rogu ulic Strumykowej i Przedzamcze w Toruniu, policjanci ze Śródmieścia, wracający z wcześniejszej interwencji, zauważyli grupę osób zgromadzonych na chodniku. Gdy podjechali bliżej, dostrzegli nieprzytomną kobietę, której resuscytację przeprowadzali dwaj przypadkowi przechodnie.
Funkcjonariusze ustalili, że pogotowie ratunkowe zostało już wezwane, więc również przystąpili do działania. Jak się okazało, mężczyźni, którzy wcześniej rozpoczęli masaż serca byli, przypadkowo będącymi w pobliżu, lekarzami. Dzięki temu, szczęśliwym zbiegiem okoliczności, poszkodowana od razu uzyskała profesjonalną pomoc. Prowadzący resuscytację mężczyzna był już wyczerpany, zastąpił go więc sierżant Bartosz Blank, natomiast posterunkowa Malwina Wantuch zabezpieczała miejsce akcji ratunkowej i dbała o bezpieczeństwo otoczenia.
Dzięki szybkiej i skutecznej pomocy udzielonej przez lekarzy i policjanta, kobieta odzyskała funkcje życiowe. Po kilku minutach od przyjazdu funkcjonariuszy, na miejsce przybyła załoga karetki pogotowia, która przejęła poszkodowaną. Jak ustalili policjanci, 54-letnia mieszkanka Grudziądza została przewieziona do szpitala, gdzie przeszła pilny zabieg, ratujący jej życie i zdrowie. W ocenie lekarzy, tylko dzięki prawidłowo przeprowadzonej na Starówce resuscytacji możliwe było w ogóle przetransportowanie chorej i udzielenie jej dalszej pomocy.
Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest nie tylko empatia i reagowanie na to co się dzieje w naszym otoczeniu, ale także praktyczne umiejętności. Policjanci, w czasie szkolenia podstawowego zdobywają wiedzę dotyczącą udzielania pomocy przedmedycznej. Później wielu z nich korzysta z możliwości kontynuowania nauki poprzez specjalistyczne kursy pierwszej pomocy, niektórzy zostają także ratownikami. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może być przydatna nie tylko w służbie. Czas do przyjazdu karetki pogotowia jest bezcenny, po odpowiednim przygotowaniu, możemy go wykorzystać ratując komuś życie.
(KWP w Bydgoszczy / sc)
Pliki do pobrania
-
Transkrypcja filmu
90.65 KB