Zaginięcie, które poruszyło Mazury – nowy komiks w kampanii #zaginioneNIEzapomniane
Czy jeden telefon może uratować czyjeś życie? Czy dzieci mogą pomóc w rozwiązaniu tak poważnej sprawy, jak zaginięcie? W najnowszym, dziewiątym numerze policyjnego komiksu z cyklu przygód Klary, Ola i Miłosza, poznajemy historię, która mogłaby wydarzyć się naprawdę. Nasz komiks „Układanka” idealnie wpisuje się w przesłanie kampanii #zaginioneNIEzapomniane. Uczy, jak działać, reagować i pomagać, gdy znika ktoś bliski.
Zaginiona dziewczynka, policyjna akcja i siła internetu
Trójka młodych bohaterów – Klara, Olo i Miłosz - podczas wakacji na Mazurach przypadkowo dowiaduje się, że ich sąsiadka – Wiktoria – zniknęła bez śladu. Rodzice dziewczynki czekają ze zgłoszeniem zaginięcia na Policję, przekonani o tym, że można to zrobić dopiero po upływie 48 godzin. Klara i jej przyjaciele wiedzą, że to mit. Natychmiast kontaktują się z dobrze znaną im komisarz Kasią Przygodą, która już nie raz pomagała im w rozwiązaniu trudnych kryminalnych zagadek.
Dzięki szybkiej reakcji dzieci Policja rozpoczęła akcję poszukiwawczą, w którą zaangażowani zostali przewodnicy z psami tropiącymi, lotnicy wraz ze śmigłowcem BELL-407GXi, policjanci na quadach, motorówkach i policyjni nurkowie. W międzyczasie dzieci ustalają kolejne fakty – wszystko wskazuje na to, że Wiktoria poznała kogoś w sieci… i to mogło mieć groźne konsekwencje.
Ważne tematy i edukacja przez komiks
„Układanka” nie tylko opowiada trzymającą w napięciu historię, ale przede wszystkim uczy, jak ważna jest szybka reakcja na zaginięcie, jak działają procedury i jak wiele zależy od uważnych świadków. Dzięki wykorzystaniu w treści informacji o numerze 116 000 (Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka) i procedurze Child Alert, dzieci dowiadują się, jak działa system reagowania na zaginięcia i jak można realnie pomóc, nawet będąc jeszcze dzieckiem.
Gdzie znaleźć komiks?
Komiks „Układanka” – podobnie jak poprzednie części – powstał na zlecenie Wydziału Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej KGP we współpracy z Biurem Kryminalnym KGP i Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Scenariusz stworzył Artur Grzenda, a ilustracje wykonał Wojciech „Cichy” Cichoń.
Cały komiks można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Komendy Głównej Policji: „Układanka”
Chcesz zdobyć papierowe wydanie? Obserwuj profil Policji na Instagramie: @policja_kgp – tam pojawią się szczegóły!
Chcesz obejrzeć spot kampanii – zajrzyj tutaj: #zaginioneNIEzapomniane - kampania, która przywraca twarze i pamięć.
tekst: Agnieszka Włodarska BKS KGP