Aktualności

#zagininieNIEzapomniane – co każdy rodzic powinien wiedzieć

Data publikacji 25.05.2025

Każdy rodzic choć raz doświadczył chwili niepokoju, gdy stracił dziecko z oczu – na plaży, w sklepie czy na placu zabaw. To naturalne, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego. Warto jednak wiedzieć, że istnieją proste sposoby, by zminimalizować ryzyko takich sytuacji i przygotować dziecko do odpowiedniego zachowania się w krytycznej sytuacji. Kampania #zaginioneNIEzapomniane to zbiór sprawdzonych wskazówek dla rodziców i opiekunów – do wykorzystania na co dzień.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze rady dla rodziców i opiekunów:

  1. Jeśli przewidujesz dłuższy pobyt z dzieckiem w zatłoczonym miejscu, warto zabezpieczyć go w tzw. niezgubkę, czyli opaskę na rękę z numerem kontaktowym
    Przed wyjściem do zatłoczonych miejsc załóż dziecku opaskę na rękę z Twoim numerem telefonu. W razie zagubienia się dziecka osoba, która je znajdzie, łatwo się z Tobą skontaktuje. Nie pisz na niezgubce imienia dziecka!
  2. Przed wyjściem z domu w zatłoczone miejsce zrób dziecku zdjęcie
    Umożliwi to szybsze przekazanie Policji lub np. ochronie sklepu w razie zaginięcia dziecka opisu jego aktualnego wyglądu i ubioru. Dzięki temu unikniesz dodatkowego stresu związanego z koniecznością szybkiego przypomnienia sobie, w co było ubrane Twoje dziecko. Wbrew pozorom w warunkach silnego stresu może to nie być łatwe zadanie.
  3. Naucz dziecko, co ma robić, gdy się zgubi
    Przećwicz z dzieckiem scenariusz, jak ma się zachować jeśli się zgubi. Uczul je, że najlepiej, aby stało w miejscu i pod żadnym pozorem nie oddalało się z obcą osobą. Przy okazji  rozmów o zasadach bezpiecznego zachowania, zwracaj uwagę dziecka na osoby takie jak policjant, ochroniarz czy pracownik sklepu, jako te, do których może zwrócić się o pomoc w sytuacji kryzysowej.
  4. Ubierz dziecko w coś charakterystycznego
    Intensywne kolory - jaskrawa czapka, apaszka lub kolorowa bluza – ułatwią szybkie wypatrzenie dziecka w tłumie. Dobrze, jeśli ubranie zawiera elementy sprawiające, że dziecko będzie się wyróżniało na tle innych osób w danym miejscu.
  5. Ustal punkt spotkania na wypadek rozdzielenia
    Jeśli dziecko jest już na tyle duże, by zrozumieć takie ustalenia, jeszcze przed wejściem do zatłoczonego miejsca wybierzcie punkt orientacyjny – np. fontanna, wejście główne, stoisko z lodami – i powiedz dziecku, że ma się tam skierować, kiedy starci Cię z oczu.
  6. Rozważ użycie lokalizatora GPS
    Dla młodszych dzieci dostępne są różnego rodzaju urządzenia z lokalizatorem GPS i przyciskiem SOS. W sytuacji kryzysowej umożliwiają natychmiastowy kontakt i ustalenie lokalizacji dziecka przez aplikację na Twoim telefonie.
    Dla starszych dzieci pomocne mogą być smartwatche GPS, aplikacje lokalizacyjne lub umówione sygnały kontaktu. Zadbaj o to, by telefon dziecka miał zapisane numery alarmowe i był zawsze naładowany.
  7. Rozwijaj w dziecku nawyk zwracania uwagi na to, co dzieje się wokół niego
    Ćwicz z dzieckiem orientację przestrzenną i obserwowanie otoczenia – dzięki temu łatwiej odnajdzie się w nieznanym miejscu. Zwróć uwagę na to, że mając na uszach słuchawki z głośną muzyką może zostać nieprzyjemnie zaskoczony albo ulec wypadkowi.
  8. Zawsze trzymaj małe dziecko za rękę i nie spuszczaj go z oczu
    W miejscach o dużym natężeniu ruchu (np. lotnisko, centrum handlowe, ulica) nie spuszczaj dziecka z oka. Dla maluchów podstawowa zasada: jedna ręka dorosłego = większe bezpieczeństwo.
  9. Zapisz w telefonie dziecka numer do siebie jako ICE
    Jeśli dziecko ma telefon, zapisz w nim kontakt do Ciebie jako „ICE Mama/Tata” (ICE = In Case of Emergency). To ułatwi służbom i osobom postronnym szybki kontakt z Tobą.
  10. Nie sprawdzaj reakcji dziecka narażając go na niepotrzebny stres.
    Nie stosuj metody „schowam się i zobaczę, czy będzie postępować zgodnie z wpojonymi zasadami” — takie zachowanie może wywołać  u dziecka panikę, zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa i zachwiać jego zaufanie do Ciebie . Lepiej uczyć przez rozmowę i zabawę, np. odgrywanie przygotowanych scenek, niż narażać je na niepotrzebny stres.
  11. Nie zostawiaj dziecka samego
    Nigdy nie zostawiaj małego dziecka samego w aucie, sklepie, na placu zabaw czy w windzie. Zawsze miej dziecko w zasięgu wzroku – szczególnie w zatłoczonych miejscach.
  12. Zwracaj uwagę na otoczenie i potencjalne zagrożenia
    Jeśli wchodzicie na teren imprezy masowej lub dworca, rozejrzyj się: gdzie są wyjścia  w tym ewakuacyjne, gdzie znajduje się ochrona obiektu, czy miejsce jest ogrodzone. To ułatwi szybką reakcję w razie zaistnienia takiej potrzeby.
  13. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach - ale nie strasz go
    Zamiast wzbudzać w dziecku niepotrzebny lęk, wytłumacz mu spokojnie, dlaczego pewne zasady są ważne. Zadbaj o to, by dziecko miało do Ciebie zaufanie i wiedziało, że zawsze o każdej niepokojącej go sytuacji może Ci powiedzieć i uzyskać pomoc. Ważne, aby miało pewność, że nie zostanie przez Ciebie wyśmiane, a jego problem nie zostanie umniejszony czy zbagatelizowany.

Pamiętaj! Zaginięcie dziecka to ogromny stres – dla niego samego i dla całej rodziny. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowanej większości takich sytuacji na szczęście można zapobiec. Zatem buduj dobre relacje z dzieckiem i wyrabiaj bezpieczne nawyki w zachowaniu dziecka już od najmłodszych lat.  #zaginioneNIEzapomniane – bo każde dziecko zasługuje na bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo!

Chcesz obejrzeć spot kampanii – zajrzyj tutaj: #zaginioneNIEzapomniane - kampania, która przywraca twarze i pamięć

Tekst: Agnieszka Włodarska BKS KGP, mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda BK KGP
Film: podkom. Tomasz Lis BKS KGP

 

Film #zagininieNIEzapomniane – co każdy rodzic powinien wiedzieć

Pobierz plik #zagininieNIEzapomniane – co każdy rodzic powinien wiedzieć (format mp4 - rozmiar 10.12 MB)

Powrót na górę strony