Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Przepisy o inwigilacji niekonstytucyjne

Przepisów ustawy o policji dotyczące zasad inwigilacji obywateli są niekonstytucyjne orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem sędziów naruszona została gwarantowana konstytucją ochrona wolności człowieka, ochrona tajemnicy komunikowania się i zasady ujawniania informacji dotyczących obywateli. Zmiana ustawy musi nastąpić w ciągu roku.

Komendant Główny Policji wydał decyzję aby Biuro Prawne KGP przystąpiło do prac nad nową ustawą o Policji. Przepisy o pracy operacyjnej, które zostaną zawarte w nowej ustawie będą zgodne ze wskazówką Trybunału Konstytucyjnego.

Za niekonstytucyjny sędziowie uznali m.in. przepis pozwalający Policji zachować materiały z podsłuchu rozpoczętego bez zgody sądu, jeśli sąd, mimo że wcześniej nie wydał zgody na inwigilację pozwolił na zachowanie już zgromadzonych materiałów.

Niekonstytucyjne są zdaniem Trybunału także te przepisy ustawy, które nie są jednoznaczne w sytuacjach gdy policja może gromadzić informacje o podejrzanych jednak w śledztwie nie ma potrzeby gromadzenia konkretnego typu danych osobowych.

Zmianie będą musiały ulec tez przepisy pozwalające funkcjonariuszom inwigilować bez zgody sądy jeśli na inwigilację wyraziła zgodę osoba inwigilowana. Sędziowie uznali, że zgoda wyrażona przez np. osobę podsłuchiwaną nie może być automatycznie rozciągnięta na osoby z którymi się inwigilowany kontaktuje.

Trybunał wskazał też, oprócz niezgodności z konstytucją zapisów ustawy o Policji, na niekonstytucyjność zarządzenie komendanta głównego policji określającego zasady gromadzenia informacji przez policję. Sędziowie przypomnieli, że wolności obywatelskie mogą zostać ograniczone tylko aktem prawnym rangi ustawy.
Powrót na górę strony