Spotkanie podsumowujące udział Policji w polskiej prezydencji w Radzie UE
W dniu 7 lipca 2025 roku w Komendzie Głównej Policji odbyła się uroczysta zbiórka I Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Romana Kustera z funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Policji w szczególny sposób zaangażowanymi w realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie trwania polskiego Przewodnictwa w Radzie UE, jak również uczestniczącymi w pracach na forum poszczególnych grup roboczych i Agencji UE.
W trakcie spotkania nadinsp. Roman Kuster podziękował zgromadzonym za zaangażowanie w przygotowanie i realizację zadań wynikających z polskiej Prezydencji podkreślając, że dzięki ich profesjonalizmowi minione pół roku Przewodnictwa miało spokojny i bezpieczny przebieg, jak również zakończyło się sukcesami w zakresie opracowania kierunków rozwoju oraz nowych priorytetów i strategii, w istotny sposób wpływających na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Unii Europejskiej. Na zakończenie nadinsp. Roman Kuster wręczył wszystkim uczestnikom listy gratulacyjne od Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia oraz życzył powodzenia w dalszej służbie i pracy.
Przewodnictwo Polski w Radzie UE trwało 179 dni, a przygotowania Policji do wydarzenia trwały 427 dni. W celu właściwej realizacji przez Policję zadań związanych z przygotowaniem i sprawowaniem Przewodnictwa utworzono w Policji korpus Prezydencji liczący 97 osób.
W trakcie Prezydencji Policja zorganizowała na terenie Polski 13 spotkań. Ponadto, przedstawiciele formacji uczestniczyli w 11 spotkaniach zagranicznych, w tym posiedzeniach Zarządów Agencji i Komitetów, a także sieci i grup eksperckich Europolu oraz 5 spotkaniach eksperckich prowadzonych w formule online.
Podczas Prezydencji funkcjonariusze i pracownicy Policji przewodniczyli 24 posiedzeniom grup roboczych (LEWP, IXIM i HDG), a wynikiem tych prac było przyjęcie 5 konkluzji Rady UE:
- Konkluzje Rady w sprawie zwalczania handlu ludźmi, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dotyczącej rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie i ochrony osób nieletnich;
- Konkluzje Rady w sprawie przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym, jądrowym i związanym z materiałami wybuchowymi (CBRJW) podczas imprez masowych;
- Konkluzje Rady w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu bronią oraz zagrożeń związanych z bronią palną i wyrobami pirotechnicznymi;
- Pakt przeciwko zagrożeniom związanym z narkotykami syntetycznymi i nowymi substancjami psychoaktywnymi w UE;
- Konkluzje Rady w sprawie udoskonalenia EMPACT oraz w sprawie priorytetów UE w zakresie zwalczania przestępczości w kolejnym cyklu EMPACT obejmującym lata 2026-2029.
Szczegółowe informacje dotyczące prac Policji podczas Prezydencji Polski w Radzie UE znajdują się na stronie: https://prezydencja.policja.pl/
(BMWP KGP)
Zdjęcia: G. Utnik - Gabinet KGP