Inauguracja wystawy „100. Rocznica Powstania Policji Kobiecej 1925 - 2025”
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą „100. rocznica powstania Policji Kobiecej 1925–2025”. Wydarzenie to wpisuje się w jubileusz obchodów setnej rocznicy służby kobiet w polskiej Policji.
W otwarciu wystawy uczestniczył insp. Andrzej Patrzałek Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i insp. Małgorzata Fąfara I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych: Teresa Kubas-Hul Wojewoda Podkarpacki oraz Karol Ożóg Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.
Wystawa ukazuje niezwykle ważne, mało znane karty historii Policji kobiecej. Na unikatowych zdjęcia zaprezentowano między innymi ich mundury, warunki służby oraz zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych, na ulicach polskich miast, podczas pracy w urzędach policyjnych oraz zajęć i opieki nad dziećmi i młodzieżą w izbach zatrzymań dla nieletnich.
Ekspozycja została przygotowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Mogła powstać dzięki wsparciu i zaangażowaniu Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie.
Ta wystawa to jeden z wielu projektów przygotowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie w związku z przypadającymi w tym roku obchodami jubileuszowej setnej rocznicy powstania Policji kobiecej. To nie tylko lekcja historii, ale także świadectwo determinacji i profesjonalizmu kobiet, które w okresie międzywojennym przełamywały bariery i udowadniały, że płeć nie jest przeszkodą w pełnieniu służby na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego niepodległego państwa polskiego i jego obywateli.
***
24 lipca 1919 r. została powołana Policja Państwowa. Formacja, której głównym zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego na terenie II Rzeczypospolitej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zakres obowiązków, jaki czekał w nowych warunkach na organy bezpieczeństwa publicznego, sprawił że w żadnej mierze nie można było sobie pozwolić na pominięcie kobiet w tworzonych służbach porządkowych, dlatego też władze państwowe w 1925 r. zdecydowały się na zorganizowanie Policji kobiecej. Była to odpowiedź na rosnące problemy społeczne, takie jak prostytucja, handel ludźmi oraz przestępczość nieletnich.
Policjantki w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełniły służbę w większych miastach II Rzeczypospolitej m.in. Warszawie, Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Wilnie. W momencie wybuchu II wojny światowej w Policji Państwowej służyło około 300 funkcjonariuszek, co stanowiło około 1% wszystkich zatrudnionych.
W zakresie obowiązków Policji kobiecej znalazła się służba śledcze, patrolowa i prewencyjna. Policjantki zajmowały się przede wszystkim zwalczaniem przestępczości skierowanej przeciwko kobietom, młodzieży i dzieciom, w tym m.in. ujawniały i sprawowały nadzór nad nierządem, zwalczały stręczycielstwo, sutenerstwo oraz handel ludźmi. Prowadziły również dochodzenia w sprawach o przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece oraz sprawy zgwałceń i czynów lubieżnych. Zajmowały się także pracą wychowawczą z dziećmi w izbach zatrzymań dla nieletnich.
(KWP w Rzeszowie / mw)