Uroczystość odsłonięcia tabliczek epitafijnych
Przed Tablicą Pamięci w Komendzie Głównej Policji w Warszawie odbyła się dzisiaj uroczystość odsłonięcia tabliczek epitafijnych dwóch funkcjonariuszy, którzy polegli na służbie: asp. szt. Mateusza Biernackiego i insp. Andrzeja Harasia. Podczas corocznych obchodów Święta Policji to jeden z najważniejszych momentów - wyraz pamięci i hołdu dla naszych kolegów, którzy rotę ślubowania wypełnili do samego końca. Przed uroczystością Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń i Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk złożyli wiązanki kwiatów pod Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”.
W uroczystości odsłonięcia tabliczek upamiętniających dwóch policjantów, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli zginęli w czasie służby, uczestniczyły rodziny funkcjonariuszy, których nazwiska zostały wpisane do Księgi Pamięci, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, Prawosławny Kapelan Policji ks. Andrzej Bołbot, Naczelny Ewangelicki Kapelan Policji ks. Marek Twardzik, kapelan Komendy Głównej Policji Kościoła Rzymskokatolickiego ks. Sławomir Grochalak i przedstawiciele Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, Prezes Zarządu insp. w st. spocz. Irena Zając i przewodniczący Rady Fundacji nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło, a także dyrektorzy Biur KGP, komendanci wojewódzcy Policji i zaproszeni goście.
Rozkazem personalnym Komendanta Głównego Policji poległych w służbie policjantów, aspiranta sztabowego Mateusza Biernackiego i inspektora Andrzeja Harasia, wyróżniono wpisem do Księgi Pamięci oraz umieszczeniem ich nazwisk na Tablicy Pamięci. Po odczytaniu Kart Pamięci prezentujących sylwetki funkcjonariuszy i wpięciu kart do Księgi Pamięci, z rąk Ministra SWiA Tomasza Siemoniaka rodziny otrzymały Karty Pamięci poświęcone ich bliskim, a z rąk szefa polskiej Policji, nadinsp. Marka Boronia, rozkazy o wyróżnieniu. Karty i rozkazy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji wręczyli także komendantom garnizonów, w których służyli policjanci, Komendantowi Stołecznemu Policji insp. Dariuszowi Walichnowskiemu i Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Poznaniu nadinsp. Tomaszowi Olczykowi.
Następnie przedstawiciele każdej z rodzin poległych w służbie policjantów odsłoniły tabliczki epitafijne na Tablicy Pamięci z nazwiskami ich bliskich.
Kapelani środowiska policyjnego poprowadzili wspólnie modlitwę w intencji poległych policjantów.
Akt oddania hołdu poległym policjantom zwieńczyło złożenie wiązanek kwiatów pod Tablicą Pamięci i odegranie melodii „Śpij kolego”.
Uroczystość w Komendzie Głównej Policji poprzedziło złożenie wieńców pod Obeliskiem „Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska”, który znajduje się przed gmachem Komendy Głównej Policji. To właśnie tu złożona jest urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje. Hołd poległym policjantom i wieńce pod Obeliskiem złożyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak wraz z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Markiem Boroniem i Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk.
Sylwetki policjantów, których nazwiska zostały wpisane w tym roku do Księgi Pamięci:
Aspirant sztabowy Mateusz BIERNACKI: ur. 1990 r. – zm. 2024 r. referent Ogniwa Patrolowego I Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komisariatu Policji Warszawa Targówek Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI.
Służbę w Policji rozpoczął 12 kwietnia 2016 r. na stanowisku kursanta Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. W grudniu 2017 r. został mianowany na stanowisko policjanta ogniwa patrolowego IV Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komisariatu Policji Warszawa Targówek. Od lutego 2020 r. pełnił służbę w pionie kryminalnym, najpierw w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym, a następnie w Wydziale Kryminalnym Komisariatu Policji Warszawa Targówek. W kwietniu 2022 r. został mianowany na stanowisko referenta ogniwa patrolowego i wydziału wywiadowczo-patrolowego w tej jednostce.
Był policjantem odpowiedzialnym. Rzetelnie i wzorowo wykonywał powierzone obowiązki. Służba była jego pasją, którą umiejętnie godził z życiem rodzinnym. Niósł pomoc potrzebującym i chronił innych. W codziennej służbie wykazywał się zaangażowaniem i kreatywnością, a dzięki wiedzy i doświadczeniu przyczynił się do wielu sukcesów w walce z przestępczością. Za sumienność oraz profesjonalne podejście do realizacji zadań służbowych wielokrotnie był wyróżniany nagrodami motywacyjnymi.
23 listopada 2024 r. w trakcie pełnienia służby w Warszawie, podczas interwencji dotyczącej zakłócania porządku publicznego przez agresywnego mężczyznę, wskutek tragicznego zbiegu okoliczności, został postrzelony z broni służbowej. Pomimo natychmiastowej pomocy i przewiezienia do szpitala zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta sztabowego Policji, a także odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złotą odznaką „Zasłużony Policjant” oraz „Medalem imienia Podkomisarza Policji Andrzeja Struja”.
Inspektor Andrzej HARAŚ: ur. 1966 r. - zm. 2025 r. Komendant Powiatowy Policji w Turku.
Służbę w Policji rozpoczął 16 maja 1994 r. na stanowisku aplikanta III Komisariatu Policji w Kaliszu. W latach 1995 - 1999 pełnił służbę w Komisariacie I Policji w Kaliszu. W czerwcu 1999 r. swoją karierę zawodową związał z Komendą Miejską Policji w Kaliszu, począwszy od stanowiska policjanta, aż do stanowiska Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu, które objął w marcu 2011 r. W grudniu 2016 r. został Komendantem Powiatowym Policji w Ostrzeszowie, a następnie, w maju 2024 r., Komendantem Powiatowym Policji w Turku.
Inspektor Andrzej Haraś dał się poznać jako zaangażowany policjant i doskonały przełożony. Cieszył się estymą zarówno wśród współpracujących z nim policjantów, jak i społeczeństwa i samorządowców. Był bardzo dobrym organizatorem oraz człowiekiem wysoce wrażliwym na krzywdę ludzką. Te cechy przełożyły się na jego wielkie zaangażowanie w przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnych, a także udział w niezliczonych akcjach charytatywnych. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany.
26 stycznia 2025 r. podczas pełnienia obowiązków związanych z promocją służby w Policji inspektor Andrzej Haraś wracał z przedsięwzięcia charytatywnego. Wskutek zderzenia z przebiegającym przez jezdnię zwierzęciem auto, którym przemieszczał się wraz z kierowcą, uległo wypadkowi. 7 marca 2025 r., po trudnej walce o życie, inspektor Andrzej Haraś zmarł. Pośmiertnie odznaczony został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej złotym krzyżem zasługi.
(mw BKS KGP, zdjęcia: Jacek Herok Gazeta Policyjna)