Policjanci dbają o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego
W czwartek (24 lipca) na terenie całego województwa lubuscy funkcjonariusze prowadzili działania skoncentrowane na poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Uwaga mundurowych skupiała się między innymi na pieszych, rowerzystach oraz użytkowników hulajnóg elektrycznych. Policjanci stanowczo reagowali na wszelkie niebezpieczne sytuacje i lekceważenie przepisów.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to grupa, która w przypadku kolizji bądź wypadku jest najbardziej narażona na poważne konsekwencje. Brak karoserii, poduszek powietrznych czy pasów bezpieczeństwa sprawia, że każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie. Niestety nadal dochodzi do wielu sytuacji z udziałem pieszych, w których są oni poszkodowani w wyniku kolizji z pojazdami. Spora część takich zdarzeń jest spowodowana z nieznajomości przepisów, roztargnienia lub braku ostrożności. Dlatego każdego dnia policjanci dokładają wszelkich starań, aby poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Ostrożnie na pasach
Podczas czwartkowych działań lubuscy policjanci, natychmiast reagowali na niebezpieczne zachowania, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu pieszych na drodze. Najczęstszym problemem jest lekceważenie zasady pierwszeństwa pieszych na przejściach. Aby uniknąć takich zdarzeń, zarówno piesi, jak i kierowcy powinni zachować maksymalną czujność i koncentrację. Skrajnie nieodpowiedzialne jest wyprzedzanie pojazdów na pasach, które zatrzymały się, aby przepuścić pieszego. W obszarze zabudowanym, zwłaszcza w miejscach o ograniczonej widoczności, należy pamiętać o dostosowaniu prędkości, tak aby zawsze być w stanie zareagować. Odpowiedzialny kierowca to ten, który potrafi przewidzieć rozwój sytuacji na drodze, nawet jeśli w danym momencie nic nie wskazuje na zagrożenie.
Piesi również ponoszą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo i muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Nie należy wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem. Piesi mają pierwszeństwo na przejściach, ale nie oznacza to, że mogą wbiegać na drogę. Podstawą bezpiecznego zachowania jest zasada ograniczonego zaufania – zarówno kierowcy, jak i piesi powinni o tym pamiętać. Piesi powinni być widoczni dla kierowców, zwłaszcza po zmroku. Noszenie odblasków jest niezwykle ważne – każdy element odbijający światło może zwiększyć widoczność i uratować życie, ponieważ odbija światło, sprawiając, że jest widoczny z większej odległości.
Schowaj telefon do kieszeni
W kontekście bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego bardzo ważnym zagadnieniem jest przejście dla pieszych. To miejsce, które powinno kojarzyć się z bezpieczeństwem i wzajemnym szacunkiem między pieszymi a kierowcami. Niestety, bardzo często jest ono areną groźnych sytuacji, a ich przyczyną bywa pośpiech i telefony komórkowe. Wpatrzeni w ekrany naszych urządzeń, często zapominamy o otaczającym nas świecie, a chwila nieuwagi może prowadzić do tragicznych konsekwencji.
Przejście przez jezdnię wymaga pełnej koncentracji i świadomości potencjalnych zagrożeń. Dlatego przypominamy, że odłożenie telefonu, choć na moment, może uratować zdrowie, a nawet życie. Bezpieczeństwo jest w naszych rękach – dosłownie i w przenośni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji otoczenia na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych, jest wykroczeniem zagrożonym mandatem w wysokości 300 złotych.
Warto założyć kask
Podobnie jak w przypadku rowerzystów i motorowerzystów, choć przepisy nie nakładają obowiązku używania kasków ochronnych podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej, ich noszenie jest niezwykle ważne i gorąco zalecane. Coraz bardziej popularne hulajnogi elektryczne, ze względu na swoją konstrukcję i prędkości, jakie mogą osiągać, również narażają użytkowników na poważne urazy głowy w razie upadku czy kolizji. Kask może znacząco zminimalizować ryzyko ciężkich obrażeń, chroniąc głowę – jedną z najbardziej wrażliwych części ciała – przed skutkami uderzenia.
Celem dzisiejszych działań oprócz egzekwowania przestrzegania zasad zawartych w kodeksie ruchu drogowego jest przede wszystkim edukacja i prewencja. Policjanci przypominają, że bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas. Praca funkcjonariuszy powinna być wspierana przez świadomość i odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu. Jeśli mówimy o odpowiedzialności, to w dużej mierze chodzi o przestrzeganie obowiązujących przepisów – to fundament bezpieczeństwa na drogach. Należy pamiętać o wzajemnym szacunku między wszystkimi uczestnikami – kierowcami, pieszymi, rowerzystami. Tylko wtedy, przestrzegając przepisów, wszyscy będziemy czuć się bezpieczniej na drodze. Wzajemny szacunek, zachowanie ostrożności i zasada ograniczonego zaufania to klucz do zmniejszenia liczby tragicznych zdarzeń.
młodszy aspirant Bartosz Kulej
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
foto: komisarz. Justyna Kulka, młodszy aspirant Anna Baran, starszy aspirant Sylwia Tyburska, młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 39.83 MB)