Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warszawa: Komunikacja miejska w stolicy coraz bezpieczniejsza

Mniej zdarzeń odnotowanych w środkach komunikacji miejskiej, zatrzymanie 116 sprawców przestępstw i 140 osób poszukiwanych - to efekty działań policyjnych wywiadowców i funkcjonariuszy prewencji. Tylko w listopadzie nałożono 783 mandaty i sporządzono 37 wniosków o ukaranie.

Minął trzeci miesiąc realizacji programu "Komunikacja". Ponad 130 funkcjonariuszy każdego dnia dba o bezpieczeństwo w środkach komunikacji miejskiej. Policyjni wywiadowcy i funkcjonariusze prewencji patrolują autobusy, tramwaje i metro. Zwracają uwagę na wszystkie niepokojące sygnały dotyczące zdarzeń na dworcach, przystankach, pętlach tramwajowych i autobusowych. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę przestępstw i wykroczeń popełnianych w środkach komunikacji miejskiej. Aby skutecznie walczyć ze sprawcami przestępstw cały czas prowadzona jest analiza miejsc szczególnie zagrożonych. Pod stałym nadzorem są szczególnie te linie autobusowe i tramwajowe, w których policjanci w ostatnim czasie odnotowali przypadki kradzieży kieszonkowych, rozbojów czy bójek (autobusy:175, 180, 190, 116, tramwaje: 25 i 26, 22). Oczywiście mając na uwadze to, że przestępcy zmieniają swój rejon działania, funkcjonariusze również nie zapominają o pozostałych liniach. Patrole zarówno umundurowane, jak i po cywilnemu jeżdżą w autobusach, tramwajach i metrze. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społeczeństwa reagują nawet na najmniejsze przejawy łamania prawa.

Od 1 do 10 listopada w autobusach i tramwajach odnotowano 210 zdarzeń, w tym 96 kradzieży kieszonkowych, 61 kradzieży i 5 rozbojów. Terenem działania biorących udział w programie policjantów, strażników miejskich i funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej jest także metro. W listopadzie odnotowano tu 5 kradzieży kieszonkowych, 4 kradzieże i 1 rozbój. Sprawcy wszystkich tych czynów nie mogą liczyć na bezkarność. Tylko w ubiegłym miesiącu zatrzymano 116 przestępców i 140 osób poszukiwanych. Funkcjonariusze nałożyli też 783 mandaty i sporządzili 37 wniosków o ukaranie.

Łącznie w ciągu trzech miesięcy działań w środkach komunikacji publicznej stołeczni policjanci zatrzymali 406 sprawców przestępstw oraz 377 osób poszukiwanych. Nałożyli 1.771 mandatów i sporządzili 98 wniosków o ukaranie. Aktywność policjantów doprowadziła do zmniejszenia liczby zdarzeń w środkach komunikacji publicznej oraz w rejonach dworców i przystanków.

Przykłady realizacji w ramach programu "Komunikacja" w ciągu minionego miesiąca:

Dwóch mężczyzn zatrzymali na gorącym uczynku policyjni wywiadowcy 3 listopada. Do zdarzenia doszło w autobusie linii 175 w rejonie ul. Żwirki i Wigury. Sprawcy wykorzystując zamieszanie, próbowali okraść pasażera. Gdyby nie szybka interwencja obserwujących całe zdarzenie policjantów, podróżujący straciłby portfel z pieniędzmi. Zatrzymani są doskonale znani Policji.

Dwa tygodnie później kolejnych dwóch sprawców kradzieży kieszonkowej wpadło w ręce stołecznych policjantów. Tym razem za cel swojego działania przestępcy wybrali autobus linii 709. Gdy pojazd zbliżał się do ul. Puławskiej przy ul. Żołny, mężczyźni wykorzystując nieuwagę pasażera, postanowili go okraść. Na szczęście wszystko dyskretnie obserwowali policyjni wywiadowcy i sprawcy zostali zatrzymani na gorącym uczynku.

O pechu może mówić także złodziej kieszonkowy zatrzymany przez stołecznych funkcjonariuszy 23 listopada w samo południe w autobusie linii 122 na ul. Miodowej przy ul. Długiej. Na szczęście i w tym przypadku na miejscu obecni byli policjanci i przestępca trafił do policyjnej izby zatrzymań.

Pięć dni później około 11.00 w ręce Policji wpadł kolejny kieszonkowiec. Próbował swojego szczęścia w tramwaju linii 17 w Al. Jana Pawła II przy ul. Elektoralnej. Plany skutecznie pokrzyżowali mu policjanci zatrzymując go na gorącym uczynku.

Powrót na górę strony