Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali internetowych oszustów

Data publikacji 24.08.2006

Dwaj mężczyźni w wieku 18 i 19 lat, podejrzani o dokonanie szeregu oszustw na giełdach internetowych, zostali zatrzymani przez wielkopolskich policjantów. Na fikcyjnych aukcjach oferowali między innymi telefony komórkowe, urządzenia elektroniczne oraz markową odzież. Mimo, że klienci przesyłali pieniądze, oszuści nie wysyłali towaru.

Dwaj mężczyźni w wieku 18 i 19 lat, którzy dokonywali szeregu oszustw na giełdach internetowych zostali zatrzymani przez wielkopolskich policjantów. Na fikcyjnych aukcjach oferowali między innymi telefony komórkowe, urządzenia elektroniczne oraz markową odzież. Do transakcji nigdy nie dochodziło. Wstępnie ustalono około 200 osób poszkodowanych z całej Polski, straty sięgają ponad 30 tys. zł.

Sprawcy uzyskiwali od obcych osób ich dane personalne. Następnie zakładali konta na giełdach internetowych. Początkowo sprzedawali drobne przedmioty, po to, by uzyskać pozytywne komentarze od kupujących. Taki zabieg miał potwierdzić ich wiarygodność. Dopiero wówczas wystawiali oszukańcze oferty.

Policjanci z sekcji d/w z Przestępczością Gospodarczą KPP w Pile ustalili ponadto, że jeden z zatrzymanych włamał się do lokalnej sieci internetowej i wykorzystując przypisane klientom numer IP komputerów, także wystawiał oszukańcze aukcje.

Obu mężczyznom postawiono zarzut z art. 286 kk, tj. oszustwa, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Wobec podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Sprawa będzie miała ciąg dalszy, nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Zatrzymanie oszustów było możliwe dzięki współpracy z Działem Bezpieczeństwa portalu Allegro.

Policjanci apelują do użytkowników giełd internetowych o rozsądek przy dokonywaniu transakcji. Zbyt atrakcyjne oferty sprzedaży powinny wzbudzić podejrzenia – np. wieloprzedmiotowe aukcje telefonów komórkowych za połowę normalnej ceny. Każdy użytkownik giełd może we własnym akresie „prześwietlić” sprzedającego, sprawdzając wystawione mu pozytywne lub negatywne opinie. Nie należy także pod żadnym pozorem udostępniać danych personalnych nieznanym osobom bądź firmom, w szczególności nie wysyłać kserokopii dowodu osobistego. W marcu br. policjanci z Sekcji d/w z PG KMP w Poznaniu zatrzymali trzech oszustów internetowych, którzy także wykorzystywali prawdziwe dane osobowe do zakładania kont internetowych i rachunków bankowych. Znaleziono przy nich wówczas niemal 60 kserokopii dowodów osobistych.

Powrót na górę strony