Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili co najmniej 68 milionów złotych

Data publikacji 04.02.2009

Wrocławscy policjanci w sprawie prowadzonej w związku z podejrzeniem o korupcję, oszustwa kredytowe i wyłudzenia pieniędzy na ogromną skalę zatrzymali kolejne dwie osoby. Do tej pory zatrzymanych zostało już 7 osób. Wartość wyłudzonych kredytów to ok. 68 mln złotych. Kredyty przyznawane były przez jednego z zatrzymanych za łapówki. Wartość przyjętych przez niego korzyści szacuje się na ok. 1 mln złotych.

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wpadli na trop wielomilionowych oszustw kredytowych. Od kwietnia 2008 roku, kiedy zaczęli pracować nad sprawą, do chwili obecnej zatrzymanych zostało już 7 osób. Ostatnio zatrzymani w tej sprawie, to dwaj 50-letni mieszkańcy powiatu lwóweckiego - mężczyźni prowadzący działalność gospodarczą, którzy podejrzani są o wyłudzenie 5 milionów złotych i przekazanie pośrednikowi łapówki w wysokości 200 tysięcy złotych, za pozytywne załatwienie sprawy.

Sprawa wyszła na jaw, gdy policjanci ustalili, że we Wrocławiu pracownik centrali jednej z instytucji finansowych, przyjmował łapówki w zamian za uzyskanie kredytu na podstawie sfałszowanych dokumentów. Wartość przyjętych przez niego korzyści majątkowych szacuje się na kwotę ok. 1 miliona złotych. Kredyty przyznawane były osobom fizycznym oraz prowadzącym działalność gospodarczą.

To właśnie takie osoby wyszukiwał pośrednik finansowy. Jak się okazało to on był organizatorem przestępczego procederu. W jego zainteresowaniu znajdowały się działające na Dolnym Śląsku firmy o różnych profilach, mające problemy finansowe. Proponował ich właścicielom załatwienie kilkumilionowego kredytu w zamian za udziały w firmie. Następnie wręczając łapówkę, załatwiał formalności kredytowe. Korzyść majątkowa uzależniona była od wysokości przyznanego kredytu i kształtowała się w kwotach od 40-200 tys. złotych. Po wejściu w struktury firmy, najczęściej doprowadzał później do jej całkowitego przejęcia.

Łączną wartość przyznanych w tym przestępczym procederze kredytów szacuje się na kwotę ok. 68 mln złotych. Policjanci na poczet przyszłych kar zajęli mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę ponad miliona złotych. 600 tysięcy to mienie należące do pośrednika, który musiał również wpłacić 250 tysięcy poręczenia majątkowego.

Zatrzymani za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. W zależności od roli w przestępczym procederze grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Powrót na górę strony