Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

75 sesja Zgromadzenia Ogólnego Interpolu

Data publikacji 05.10.2006

Zakończyła się 75 sesja Zgromadzenia Ogólnego Interpolu, która odbyła się w brazylijskim Rio de Janeiro. Podczas spotkania przyjęto nowych członków i rezolucje dot. m.in. zwalczania terroryzmu, handlu ludźmi i wykorzystwania seksualnego dzieci. Ze strony polskiej w posiedzeniu uczestniczyli nadinsp. Waldemar Jarczewski, zastępca komendanta głównego Policji.

Polska delegacja aktywnie uczestniczyła w tegorocznym posiedzeniu, podczas którego podjęto wiele istotnych decyzji. Między innymi przyjęto nowych członków organizacji: Czarnogórę i San Marino, a także zdecydowano o kontynuowaniu członkostwa przez Serbię.

Polska poparła rezolucje dotyczącą m.in. utworzenia Akademii Antykorupcyjnej Interpolu w Wiedniu, a także dotyczące m.in. terroryzmu i Al-Kaidy, zwalczania handlu ludźmi, zwalczania cyberprzestępczości, zwalczania przestępczości narkotykowej i używania Internetu do seksualnego wykorzystywania dzieci.

Kolejne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Interpolu odbędzie się w przyszłym roku w Maroko. 

Pod koniec listopada tego roku gen. Marek Bieńkowski spotka się w głownej siedzibie Interpolu z Ronaldem K. Noblem, sekretarzem generalnym organizacji. Będzie rozmawiał m.in. o kierunkach rozwoju współpracy operacyjnej.

Interpol – Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej powstała w 1923 r. Najwyższym organem, w którym każde państwo ma jeden głos, jest Zgromadzenie Ogólne, podejmujące decyzje w najważniejszych sprawach. Funkcje zarządzające oraz nadzorczo-kontrolne sprawuje Komitet Wykonawczy, na czele którego stoi prezydent. Międzynarodowa koordynacja działań policyjnych oraz gromadzenie i udostępnianie danych policyjnych odbywa się za pośrednictwem sekretariatu, którym kieruje Sekretarz Generalny. Podlegają mu międzynarodowe biura regionalne i subregionalne: Europa, Azja, Afryka i Ameryka Łacińska. Siedzibą Sekretariatu jest Lyon. W każdym państwie członkowskim działa centralne biuro narodowe będące łącznikiem między Interpolem a organami i instytucjami danego państwa. Polska policja była współzałożycielem Interpolu w 1923 r., jednak w 1952 r. z przyczyn politycznych opuściła organizację. Powtórnie została przyjęta w 1990 r. Od 1993 r. ma swojego oficera łącznikowego w Eurosekretariacie Interpolu. Interpol zrzesza 184 kraje. [www.interpol.int]

Powrót na górę strony