Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ostrzegają. Nie daj się oszukać!

Data publikacji 05.10.2006

W ostatnim czasie na terenie całego kraju doszło do wielu oszustw w ramach montażu stolarki budowlanej oraz montażu instalacji gazowej.

Działające w tej sferze firmy, w większości przypadków wykorzystując luki prawne dotyczące zatrudnienia, działają na zasadzie akwizycji, którą prowadzą częstokroć niezarejestrowani pracownicy. W większości przypadków docierają do osób samotnych, starszych lub niepełnosprawnych oferując okna drzwi, piecyki gazowe. Podają, że są przedstawicielami spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Informują niezgodnie z prawdą, że w przypadku wymiany okien lub drzwi administrator budynku będzie w części zwracał poniesione koszty.

Inną metodą wprowadzenia w błąd jest podawanie się za przedstawiciel – pracowników gazowni i informowanie o konieczności wymiany piecyków gazowych na nowe, bo taką konieczność wprowadziły przepisy Unii Europejskiej. Akwizytorzy proponują płatność za oferowane produkty w formie gotówkowej i ratalnej. Sprzedają okna, drzwi i piecyki o niskiej jakości, uszkodzone i o nieadekwatnej do wartości wyrobu cenie. Często wadliwie zamontowane piece gazowe narażały mieszkańców na utratę zdrowia i życia.

Akwizytorzy w rozmowie niejednokrotnie zaniżają koszt produktu, wysokość i całkowity koszt kredytu, nakłaniając jednocześnie klientów do podpisania umów "in blanco" lub przekazując do podpisania umowy z wyższą kwotą kredytu. Zdarzało się także fałszowanie podpisów klientów. Sposób działania w/w osób w wielu jego elementach jest bezprawny i wyczerpuje znamiona przestępstwa oszustwa, wyłudzenia kredytu, fałszowania dokumentów, poświadczenia nieprawdy.

Nadmienić należy, iż w świetle obecnego prawa każdy klient podczas sprzedaży bezpośredniej winien być poinformowany o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od jej zawarcia, a także o wysokości kredytu, raty miesięcznej oraz kosztach kredytu i zgodnie z przepisami systemów ratalnych winien otrzymać jeden egzemplarz umowy kredytowej informującej go o powyższym, a kolejny z banku potwierdzający zawarcie umowy kredytowej.

Policjanci z powiatu radziejowskiego w minionym okresie czasu prowadzili postępowania przygotowawcze obejmujące ten schemat a dot. on wymiany stolarki budowlanej i nadal pojawiają się informacje, że podobna działalność prowadzona była również w rejonie naszego działania.

Dlatego też, aby nie stać się ofiarą oszustów radzą:
• sprawdzać akwizytorów – poprosić o dokumenty tożsamości, zapytać jaką firmę reprezentują,
• w razie wątpliwości skontaktować się z zarządcą spółdzielni czy miejscowym zakładem gazowniczym,
• w przypadku przystąpienia do zakupu czytać dokładnie treść podpisywanych dokumentów,
nie podpisywać żadnych dokumentów „in blanco”,
• sprawdzać dokładnie jakość i sprawność produktu oraz cenę, wysokość i koszt kredytu,
• w przypadku nabrania podejrzeń, co do przestępczej działalności akwizytora powiadomić Policję – tel. 997.

Powrót na górę strony