Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

10 lat policyjnych psychologów

Data publikacji 13.10.2006

W dniach 11-13 października w Gdańsku – Sobieszewie odbyła się Konferencja Psychologów Policji, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Ludwika Dorna "Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość". Konferencja była podsumowaniem dziesięcioletniego dorobku psychologów Policji oraz wyznaczeniem kierunków dalszej pracy.

Po co są psycholodzy?

Zawód policjanta należy do jednych z najbardziej stresogennych. Policjanci wykonują swoje zadania w warunkach wymagających od nich wysokich kompetencji, podejmowania szybkich i trafnych decyzji ze świadomością pełnej odpowiedzialności za nie. Na co dzień konfrontowani są z ogromnym cierpieniem i krzywdą ludzi. W wielu sytuacjach narażają swoje zdrowie i życie. W związku z powyższym, jednym zpodstawowych zadań psychologów jest profilaktyczna i interwencyjna opieka psychologiczna nad policjantami i pracownikami Policji. Psycholodzy pomagają im wkonstruktywnym przejściu przez trudne momenty życiowe – dotykające ich kryzysy, problemy rodzinne, tragedie. Ponadto przekazują wiedzę i umiejętności psychologiczne niezbędne do skutecznego realizowania przez policjantów czynności służbowych. Służą także funkcjonariuszom merytorycznym wsparciem w podejmowanych przez nich czynnościach operacyjnych i procesowych.

Jakie policja ma korzyści z zatrudniania psychologów?

Korzyści instytucji:

• profesjonalny dobór kandydatów do służby w Policji i na określone stanowiska służbowe (np. negocjatorzy policyjni, analitycy kryminalni, policjanci do wykonywania zadań w misjach pokojowych), 
• wyposażeni w coraz wyższe kompetencje zawodowe i osobiste pracownicy, wtym przełożeni różnego szczebla,
• pomoc w rozwiązywaniu pojawiających się w służbie problemów (sytuacje konfliktowe, pracownicy nie radzący sobie z wymaganiami służby).

Korzyści policjantów i pracowników Policji:

• możliwość uzyskania szybkiej, łatwo dostępnej i profesjonalnej pomocy psychologicznej dla siebie i swoich bliskich,
• możliwość skorzystania z wiedzy eksperckiej w sytuacji realizowania trudnych zadań służbowych lub pojawiających się problemów w służbie (np. taktyka przesłuchania, profilowanie nieznanych sprawców przestępstw, negocjacje policyjne, mediacje w sytuacjach konfliktów interpersonalnych w zespołach).

Plany na przyszłość psychologów policyjnych.

Zdobyte doświadczenia wskazują na potrzebę specjalizacji wśród psychologów wnastępujących dziedzinach:

• Profilaktyczna i interwencyjna opieka psychologiczna.
• Pomoc policjantom przy realizowaniu przez nich zadań służbowych wobszarze prewencji oraz wykonywaniu czynności operacyjnych iprocesowych.
• Zarządzanie zasobami ludzkimi w tym doradztwo personalne.

Realizacja tych zamierzeń wymagać będzie stałego podnoszenia specjalistycznych kwalifikacji zawodowych psychologów. Stąd konieczne jest rozbudowanie współpracy z instytucjami pozarządowymi, ośrodkami naukowymi zarówno krajowymi jak zagranicznymi oraz dzielenie się doświadczeniami z psychologami policji innych państw.

Zaspokojenie rosnących oczekiwań zarówno ze strony zarządzających instytucją jak ipracowników wiązać się będzie z koniecznością zwiększania zatrudnienia wzespołach psychologów.

Powrót na górę strony