Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Apel do seniorów

Nie dajcie się zwieść oszustom posługującym się metodą pożyczania pieniędzy na tak zwanego "krewniaka". Nie bądźcie łatwowierni. Zaapelowali do seniorów Arcybiskup Diecezji Warszawsko - Praskiej Sławoj Leszek Głódź wspólnie z Komendantem Stołecznym Policji podinsp. Jackiem Kędziorą.

Warszawscy policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń o oszustwach, które funkcjonariusze nazywają "na krewniaka". Ofiarami tych oszustw najczęściej padają osoby starsze. Złodzieje wykorzystują prostoduszność i łatwowierność, licząc na łatwy zarobek. W niegodziwy sposób wykorzystują dobre serca starszych, podają się za krewnego, który wpadł w kłopoty finansowe. Proszą więc swoją "ciocię", bądź "wujka" o pożyczkę, chodź tak naprawdę jest to podła kradzież mienia bezbronnej osoby.

O tym, że sprawa jest jak najbardziej aktualna, świadczy chociażby ostatnio odnotowane zdarzenie na Śródmieściu. Pani Krystyna N. przez swoją łatwowierność straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Scenariusz był taki jak zwykle. Zadzwoniła kobieta podająca się za córkę przedstawiając wielką tragedię. Dalej wypadki potoczyły się błyskawicznie, Pani Krystyna oddała obcej osobie oszczędności całego życia. To przerażające, jak łatwo możemy stać się łupem zwykłych oszustów.

Aby ustrzec seniorów przed tym niebezpieczeństwem Arcybiskup Diecezji Warszawsko - Praskiej Sławoj Leszek Głódź wspólnie z Komendantem Stołecznym Policji podinsp. Jackiem Kędziorą wystosowali do obywateli apel, w którym ostrzegają przed tego typu oszustwami i proszą o ostrożność. Nie bądźmy łatwowierni, nie dajmy się oszukać! Te słowa usłyszą wierni w najbliższą niedzielę we wszystkich praskich kościołach. Księża, którzy będą odczytywać apel do wiernych uświadomią im także, co zrobić w momencie, gdy ktoś faktycznie zgłosi się po pożyczkę. Zawsze sprawdźmy dzwoniąc do prawdziwego krewnego, czy faktycznie potrzebuje on wsparcia finansowego. Pieniądze należy przekazywać wyłącznie osobie, którą znamy - prawdziwemu krewnemu, najlepiej w obecności innego członka rodziny lub znajomych. W przypadku uzasadnionych obaw należy bezzwłocznie poinformować Policję dzwoniąc pod bezpłatny numer 997 lub 112.

Nie bądźmy łatwowierni, nie dajmy się oszukać!

Treść listu Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia do wiernych:

Przewielebni Księża Proboszczowie i Rektorzy Kaplic, Czcigodni Diecezjanie,

Komenda Stołeczna Policji otrzymuje coraz więcej zgłoszeń, głównie od starszych mieszkańców Stolicy, o powtarzającym się typie oszustwa.

Metoda działania złodziei polega na wstępnych kontaktach telefonicznych z wytypowaną ofiarą. W trakcie rozmowy przestępca przedstawia się jako członek rodziny. Prowadzi rozmowę telefoniczną tak, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z kuzynem, a także w zmyśloną przez niego historię o kłopotach finansowych, związaną najczęściej z jakąś tragedią (np. wypadek drogowy, drogie lekarstwa, itp.).

W trakcie rozmowy przestępca prosi o natychmiastową pomoc, najczęściej pożyczkę pieniędzy. Oszust potrafi dzwonić nawet kilkakrotnie. Stara się ustalić kwotę, czas i miejsce przekazania gotówki. Jednocześnie oszust zaznacza, że ze względu na zaistniałą sytuację losową, nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy. Wyśle po nie swoją koleżankę lub kolegę, przy tym dokładnie opisuje ich wygląd. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Osoba pokrzywdzona, przekonana, że ma przed sobą znajomego opisanego wcześniej w rozmowie telefonicznej, przekazuje mu pieniądze.

Ofiara orientuje się, że została oszukana dopiero wtedy, gdy skontaktuje się z nią prawdziwy członek rodziny, pod którego wcześniej podszyli się przestępcy.

W związku z powtarzającymi się zdarzeniami tego typu Komenda Stołeczna Policji apeluje: Nie bądźmy łatwowierni, nie dajmy się oszukać!

W przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę rzekomego członka rodziny, należy ją sprawdzić przez kontakt z innymi krewnymi. Jeżeli zdecydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać bezpośrednio krewnemu, najlepiej w obecności innych członków rodziny lub znajomych. W przypadku uzasadnionych podejrzeń, należy natychmiast powiadomić Policję, dzwoniąc pod bezpłatne numery 997 lub 112.

+ Sławoj Leszek Głódź, Arcybiskup Diecezji Warszawsko-Praskiej

podinsp. Jacek Kędziora, Komendant Stołeczny Policji.

Powrót na górę strony