Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ósme uderzenie CBŚ w "grupę paliwową"

Data publikacji 07.05.2009

Policjanci CBŚ i funkcjonariusze Wywiadu Skarbowego w Lublinie zlikwidowali kolejną nielegalną rozlewnię oleju i zatrzymali w tej sprawie 11 osób w całym kraju. Była to kolejna, ósma już, realizacja dotycząca odbarwiania oleju opałowego i nielegalnego handlu nim. Tym razem do zatrzymań doszło w Łodzi, Lublinie, Wałbrzychu i Ostrowi Mazowieckiej. W sprawie "grupy paliwowej" zatrzymano już 40 osób. Udowodniono im pranie brudnych pieniędzy na sumę co najmniej 80 milionów złotych.

Tym razem policjanci CBŚ, wspólnie z funkcjonariuszami Biura Operacji Antyterrorystycznych, zatrzymali łącznie 11 osób.To już ósma realizacja w tej sprawie. Należy przypomnieć, że śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym i Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów. Kontrolerzy z Ministerstwa Finansów prowadzą też odrębne czynności, ustalając rozmiar strat, jakie poniósł Skarb Państwa. Ze wstępnych, szacunkowych wyliczeń, wynika, że sięgają one co najmniej 80 mln złotych.

Wczoraj wczesnym rankiem policjanci przeszukali kilka firm oraz mieszkań na terenie województw: lubelskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Efektem jest zatrzymanie 11 osób: siedmiu mieszkańców woj. lubelskiego, trzech mieszkańców woj. łódzkiego i mieszkańca woj. dolnośląskiego. Wśród zatrzymanych dwie osoby to przywódców grupy: 45-letni Zbigniew M. z Lublina oraz 48-letni Robert Sz. z Łodzi.

Podczas wczorajszej realizacji policjanci znaleźli i zlikwidowali kolejną już nielegalną odbarwialnię oleju opałowego. W jednej z miejscowości pod Łodzią funkcjonariusze ujawnili ukryte pod ziemią zbiorniki, narzędzia i środki chemiczne służące do odbarwiania. Śledczy zabezpieczyli także dokumentację księgowo-finansową świadczącą o przestępczej działalności. Policjanci zabezpieczyli pieniądze zatrzymanych na kilkunastu kontach bankowych w kwocie około 400 tys. złotych, ponad 100 tys. złotych w gotówce, a także dwa samochody o wartości ponad 50 tys. złotych.


Niespełna miesiąc temu,19 kwietnia, policjanci zatrzymali do tej sprawy 48-letniego Stefana G. z Gdyni, który będzie odpowiadał za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, poświadczanie nieprawdy oraz przestępstwa skarbowe związane z praniem brudnych pieniędzy. Śledczy ustalili, że uszczerbek Skarbu Państwa w związku z jego przestępczą działalnością wynosi co najmniej 70 mln złotych. Stefan G. został tymczasowo aresztowany. Zabezpieczono jego samochód o wartości 80 tys. złotych.


Śledczy ustalili, że grupa działa co najmniej od początku 2008 roku. Jej przestępcza działalność polegała na odbarwianiu oleju opałowego i wprowadzaniu go, poprzez legalne firmy, do obrotu. Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województw: śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i lubelskiego. Istniał ścisły podział ról: część osób zajmowała się zamawianiem paliwa, część jego odbarwianiem, transportem, wyszukiwaniem rynków zbytu i sporządzaniem fikcyjnej dokumentacji. Jak ustalili śledczy średnio w ciągu jednego tygodnia
obracano około 150 tys. litrami paliwa.

Do pierwszych zatrzymań doszło w na początku sierpnia 2008 roku. Wtedy w Lublinie na gorącym uczynku sprzedaży odbarwionego paliwa zatrzymano przywódcę grupy – 37-letniego Piotra U. z Częstochowy. Jednocześnie w kilku miastach w kraju zatrzymano 10 innych osób. W tym samym czasie policjanci CBŚ, wspólnie z grupą realizacyjną z Ministerstwa Finansów, zlikwidowali nielegalną rozlewnię paliwa na terenie województwa dolnośląskiego.

Łącznie w tej sprawie zarzuty przedstawiono 40 osobom. Wobec podejrzanych zastosowano 9 aresztów tymczasowych i 18 dozorów policyjnych. Do tej pory wydano postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na ponad 500 tys. złotych. Zabezpieczono również ponad 100 tys. litrów paliwa.

Wczoraj zatrzymani zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty. Dzisiaj zapadnie decyzja co do zastosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.

Wszystkim podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(źródło: KWP w Lublinie)

 

Powrót na górę strony