Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało największą w Polsce fabrykę nielegalnych pieniędzy

Data publikacji 01.07.2009

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali największą, jak do tej pory, fabrykę podrabianych pieniędzy w naszym kraju. W trakcie przeszukania posesji, na której dochodziło do nielegalnego procederu, odkryli ukryte pomieszczenia, w których drukowano "lewe" banknoty. Funkcjonariusze zabezpieczyli maszyny do produkcji, matrycę, odczynniki i kilka tysięcy złotych w podrobionych stuzłotówkach. Do tej sprawy zatrzymali także 3 mężczyzn, którzy usłyszeli już zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

W ciągu ostatnich lat policjanci w całej Polsce odzyskiwali od kilkuset do ponad tysiąca podrobionych 100-złotowych banknotów. Po dokładnej analizie zabezpieczonych pieniędzy wynikało, że część z nich była drukowana metodą offsetową. Istniało prawdopodobieństwo, że ta metoda jest wykorzystywana przez jedną konkretną osobę lub grupę. Sprawą w pewnym momencie zajęli się funkcjonariusze ze specjalnej komórki Centralnego Biura Śledczego, która zwalcza fałszerstwa dokumentów. Policjanci sprawdzili każdy ślad i każdy wątek śledztwa. Dzięki temu wytypowali miejsce, w którym mogło dochodzić do drukowania fałszywych pieniędzy. Idąc tym tropem, ustalili także miejsce i czas, w którym miało dojść do dużej wymiany banknotów.

Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali najpierw 46-letniego mężczyznę (mieszkańca jednej z miejscowości z terenu świętokrzyskiego). Znaleźli przy nim 60 tysięcy złotych w podrobionych stuzłotówkach. Natychmiast po zatrzymaniu policjanci pojechali na przeszukanie posesji, na której mógł odbywać się przestępczy proceder. Już na miejscu zatrzymano dwie kolejne osoby - 46-letniego mieszkańca dolnośląskiego i 25-letniego mieszkańca świętokrzyskiego. Pierwsze co rzuciło się funkcjonariuszom w oczy po wejściu na posesję to stojące na zewnątrz maszyny do drukowania offsetowego. Jednak cały czas brakowało śladów przestępstwa. Policjanci bardzo dokładnie, centymetr po centymetrze, przeszukiwali pomieszczenia, ale te były „czyste”. Po około 6 godzinach przeszukania ich uwagę przykuła ściana w piwnicy. Jak się okazało, była ona kamuflażem i tajnym przejściem do kolejnych pomieszczeń. Aby się tam dostać, trzeba było przekręcić kran, w którym była woda. Fragment ściany znajdował się na specjalnym stelażu i zawiasach, dzięki czemu można było ją otworzyć. W ukrytym pokoju funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zabezpieczyli odczynniki i przedmioty służące do produkcji lewych pieniędzy.

Cały czas jednak policjantom brakowało pewnych elementów wykorzystywanych w technologii podrabiania banknotów. Po kolejnych 14 godzinach przeszukania, o godzinie 6.00, trafili na kolejną ukrytą skrytkę. Wejście do kolejnego pomieszczenia było schowane w podziemiu, a dokładnie pod kostką brukową w chodniku. Trzeba było ją delikatnie podważyć, otwierając właz, pod którym była drabina do ukrytego podziemnego skarbczyka. To był strzał w dziesiątkę. W środku funkcjonariusze ujawnili tysiące podrobionych stuzłotowych banknotów, dwie sztuki broni ostrej i ponad tysiąc sztuk amunicji. Ponadto była tam kompletna linia produkcyjna do robienia "lewych" banknotów o nominałach 100 zł oraz 50 euro. Składały się one z matryc, maszyn drukarskich i offsetowych. Były tam też jeszcze niekompletne banknoty w różnych fazach produkcji.
 

U sprawców zabezpieczono na poczet kar mienie ruchome o wartości 110 tysięcy złotych. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty od prokuratora – za przygotowywanie i podrabianie znaków pieniężnych oraz przygotowanie i usiłowanie wprowadzenia ich do obrotu. Za zarzucane przestępstwa grozi im kara do 25 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec wszystkich zatrzymanych areszt tymczasowy.

To zatrzymanie było efektem kilkuletniej i bardzo skrupulatnej pracy policjantów Centralnego Biura Śledczego. Funkcjonariusze szacują, że w okresie kilku ostatnich lat mogli wyprodukować i wprowadzić do obrotu nawet kilkadziesiąt tysięcy podrobionych banknotów o wartości kilku milionów złotych.
 

Powrót na górę strony
Polska Policja