Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z "Archiwum X" zidentyfikowali zabójcę

Data publikacji 17.11.2006

Pomorscy policjanci z "Archiwum X" zatrzymali 45-letniego Ryszarda L. z Gdańska. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo 44-letniego niepełnosprawnego rencisty Mirosława S. Do tragicznego zdarzenia doszło wieczorem 3 lutego 1999 roku przy ul. Tetmajera w Gdyni. W identyfikacji sprawcy pomógł automatyczny system identyfikacji daktyloskopijnej AFIS.

Mężczyźni spotkali się w jednym z gdyńskich lokali, nie znali się wcześniej. Razem pili alkohol i postanowili wspólnie odwiedzić agencję towarzyską na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Po krótkiej wizycie w agencji i wypiciu kilku piw wyszli. Doszło między nimi do kłótni i szarpaniny. W pewnym momencie Ryszard L. sięgnął do tylnej kieszeni spodni i wyjął nóż. Uderzył jeden raz w klatkę piersiową. Jak wykazała sekcja zwłok – w samo serce. Zabójca jeszcze przeszukał kieszenie swojej ofiary i ukradł około 130 zł. Potem porzuciwszy ciało na chodniku uciekł do Gdańska i tam pił z bezdomnymi. Z mediów dowiedział się, że jego przypadkowo poznany znajomy, którego ugodził nożem, nie żyje. Z obawy przed zatrzymaniem uciekł na południe Polski, do Warki, gdzie pracował pod przybranym nazwiskiem.

Przez wszystkie te lata policja pracowała nad tym, żeby sprawcę zidentyfikować i zatrzymać. Policjanci badali każdy sygnał, który do nich trafiał, każdą informację, która mogła w tej sprawie pomóc. Monitorowali środowisko przestępcze, sprawdzali różne tropy i poszlaki. Na podstawie zeznań świadków policyjny ekspert stworzył dokładny portret pamięciowy mężczyzny. W wytypowaniu sprawcy wykorzystano system identyfikacji daktyloskopijnej AFIS, który w województwie pomorskim działa od 2002 roku. W centralnej bazie KGP znajduje się już kilka milionów kart daktyloskopijnych, z czego około 150 tys. tylko z woj. pomorskiego.

W październiku tego roku w Warce policjanci zatrzymali sprawcę rozboju. Zabezpieczone ślady kryminalistyczne trafiły do bazy AFIS. Jak się okazało, odciski palców zatrzymanego Ryszarda L. są identyczne ze śladami daktyloskopijnymi zabezpieczonymi na miejscu zabójstwa w 1999 roku. Dodatkowo w sprawie wykonano szereg specjalistycznych badań i ekspertyz, w tym badanie kodu DNA. Mężczyźnie wczoraj przedstawiono zarzut zabójstwa, grozi mu nawet dożywocie.

Nieetatowy zespół, który media już nazwały “Archiwum X” powołano w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku pod koniec grudnia 2004 r., po przeanalizowaniu ponad 100 poważnych zabójstw i zaginięć osób w niewyjaśnionych okolicznościach.

Inne informacje o sukcesach "Archiwym X":
Powrót na górę strony