Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Albania będzie korzystać z polskich doświadczeń

Data publikacji 19.11.2006

Polscy policjanci będą pomagać w budowaniu struktur wywiadu kryminalnego i technik analizy kryminalnej policji albańskiej. Polacy będą dzielić się doświadczeniami w ramach rozpoczętego przez Austrię programu pomocowego Unii Europejskiej skierowanego do krajów Bałkanów Zachodnich (CARDS).

29 września 2006 r. Austria rozpoczęła, program twinningowy (The Development of the Albanian State Police’s Criminal Intelligence Gathering and Analysis Capability - Rozwój wywiadu kryminalnego i analizy kryminalnej w Albańskiej Policji Państwowej) skierowany do policji albańskiej. Spośród projektów zgłoszonych przez państwa Unii Europejskiej chętnych pomagać Albańczykom projekt polskiej policji w oczach albańskich funkcjonariuszach i przedstawicieli Komisji Europejskiej okazał się najlepszy. 

Celem programów twinningowych jest wspólna wymiana doświadczeń pomiędzy instytucjami bliźniaczymi w różnych krajach europejskich. Polska policja, odkąd Polska jest członkiem UE, sama lub we współpracy z innymi państwami UE tworzy oferty w odpowiedzi na potrzeby krajów trzecich. W tym przypadku, poza wiedzą specjalistyczną, atutem polskiej Policji jest doświadczenie w procesie integracji europejskiej oraz wynikłe z tego zmiany organizacyjne i strukturalne, wysoko cenione w krajach aspirujących do członkostwa. 

Polscy eksperci zostali zaangażowani do realizacji projektu, by przedstawić wspólnie z austriackimi partnerami, najlepsze rozwiązania w dziedzinie budowy struktur wywiadu kryminalnego i technik analizy kryminalnej. W projekcie udział biorą funkcjonariusze polskiej policji oraz austriackiego Federalnego Urzędu Kryminalnego. Przy wspólnym zaangażowaniu ekspertów, polscy policjanci będą realizować w szczególności tematy dotyczące zarządzania analizą kryminalną oraz z zakresu analizy operacyjnej, a także naboru i selekcji kandydatów na analityków. 

W skład zespołu polskich ekspertów, którzy będą szkolić funkcjonariuszy policji albańskiej, wchodzą policjanci z różnych jednostek polskiej policji posiadający doświadczenie w tworzeniu i wykorzystaniu struktur wywiadu kryminalnego. 

Beneficjentem programu jest Państwowa Policja Albańska licząca blisko 12 000 policjantów pracujących w jednostkach organizacyjnych policji tj. w Dyrekcji Generalnej Policji - (będącej departamentem Ministerstwa Porządku Publicznego), w 14 regionalnych komendach policji – qark - (odpowiednik polskich komend wojewódzkich policji) i komisariatach okręgowych – reth - (odpowiednik komend powiatowych policji).

Twinningi - programy pomocowe UE adresowane do krajów trzecich mają na celu wspieranie procesu integracji z Unią Europejską, wspieranie gospodarki rynkowej i demokracji oraz współpracę w zakresie wymiany najlepszych praktyk legislacyjnych. Tak szeroko rozumiana współpraca w szczególności dotyczy także najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa oraz zapobiegania i zwalczania przestępczości.

Zobacz także: Współpraca międzynarodowa
Powrót na górę strony