Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Życzenia przed trudną misją

Data publikacji 08.12.2006

Stu piętnastu policjantów wylatujących dziś rano do kosowskiej Mitrovicy pożegnał życzeniami spokojnej i bezpiecznej służby Komendant Główny Policji. Jednostka Specjalna Polskiej Policji składa się z trzech plutonów bojowych i plutonu logistycznego. Przez najbliższe 180 dni policjanci będą m.in. przywracali porządek publiczny podczas zamieszek i rozruchów.

20 listopada br. Zespół Kontrolny ONZ bardzo dobrze ocenił JSPP. Poziom wykonywanych zadań oraz zebrane opinie stawiają jednostkę wśród najlepszych na świecie. Jako jedna z czterech jednostek specjalnych spośród wszystkich 11, które pełniły służbę pod egidą ONZ w Kosowie, została wyznaczona do pozostania w tym rejonie aż do zakończenia misji ONZ.
 
JSPP liczy 115 funkcjonariuszy w tym 3 plutony bojowe po 30 policjantów oraz pluton logistyczny składający się z oficerów sztabowych, szkoleniowego i zespołów: medycznego, obsługi transportowej oraz Automatycznej Wyrzutni Granatów Łzawiących.
 
W skład Jednostki wchodzą 4 kobiety, które objęły stanowiska: pomocnika szefa logistyki, psycholog, doktora, pielęgniarki i oficera dyżurnego.
 
Dowódcą jednostki po raz drugi jest 38-letni podinsp. Robert Żółkiewski – ekspert Wydziału Rozwoju Międzynarodowej Współpracy Policji Gabinetu KGP.
 
Do głównych zadań wykonywanych przez Jednostkę należą m. in.: 
- Konwoje osób zatrzymanych, niebezpiecznych przestępców i zbrodniarzy wojennych,
- Zabezpieczenia imprez masowych,
- Zabezpieczenia rozpraw sądowych,
- Ochrona obiektów oraz służba na terenie wiezienia,
- Wspieranie policji granicznej,
- Przywracania porządku publicznego podczas zamieszek i rozruchów.

O tym, że służba w Kosowie jest niebezpieczna świadczą pozostające w pamięci wszystkich policjantów działania Jednostki w Mitrowicy w 2002 r. Wtedy podczas działań przywracających porządek publiczny od odłamków granatów rannych zostało 17 naszych funkcjonariuszy. Podobne zamieszki miały miejsce w marcu 2004 r. – żaden z naszych policjantów nie odniósł groźniejszych obrażeń, zginęło jednak kilkanaście osób – mieszkańców Kosowa a ponad 300 było rannych. Spalono ponad 30 serbskich obiektów religijnych i wiele domów.
 
W uroczystości pożegnania policjantów uczestniczył także minister spraw wewnętrznych i administracji wicepremier Ludwik Dorn oraz Krajowy Duszpasterz Policji ks. bp. Marian Duś.



Zobacz także: Zagraniczne misje pokojowe
Powrót na górę strony