Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w „spirytusową” grupę przestępczą

Data publikacji 22.01.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kolejnych 12 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się odkażaniem spirytusu i jego hurtową dystrybucją. Śledczy oszacowali straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia podatku akcyzowego na blisko 37 mln zł i podatku VAT na kwotę ponad 1 mln zł. W sumie do sprawy tymczasowo aresztowano 22 podejrzanych, a policjanci szacują, że grupa mogła oczyścić i wprowadzić do obrotu nawet 3,5 miliona litrów alkoholu.

Zajmujący się sprawą policjanci i prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi rozpracowywali grupę od 2007 roku, a pierwsze zatrzymania miały miejsce w kwietniu minionego roku. Wówczas zlokalizowano linię technologiczną służącą do odkażania spirytusu, usytuowaną w budynkach w gminie Łęczyca i zatrzymano 5 osób - w tym 3 przedsiębiorców z Ozorkowa podejrzanych o kierowanie tym przestępczym procederem. W ciągu kolejnych miesięcy policjanci sukcesywnie zatrzymywali kolejne osoby i zabezpieczali „lewy” alkohol - łącznie do chwili obecnej zabezpieczono 45 tys. litrów spirytusu.

W miniony wtorek policjanci z Centralnego Biura Śledczego przystąpili do kolejnej realizacji. Działania miały miejsce w kilku województwach, a do policyjnego aresztu trafiło 12 mężczyzn w wieku od 30 do 56 lat. Wszyscy zostali zatrzymani 19 stycznia w swoich miejscach zamieszkania. Część z zatrzymanych już w przeszłości weszła w konflikt z prawem – są wśród nich osoby karane za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Z ustaleń policjantów i prokuratorów wynika, że w latach 2005 – 2008 zatrzymani zaopatrywali się u przedsiębiorców z Ozorkowa w odkażony spirytus w ilościach hurtowych. Następnie alkohol był rozcieńczany i przelewany do szklanych butelek i w ten sposób trafiał na sklepowe półki lub do pubów czy restauracji. Warto dodać, że spirytus powstawał z „obróbki” rozcieńczalnika. Ten środek chemiczny przedsiębiorcy z Ozorkowa zakupywali legalnie na konto swoich firm i następnie odsprzedawali go, fikcyjnie rejestrując transakcje za pomocą kas fiskalnych. Rozcieńczalnik podlegał oczyszczeniu i jako czysty spirytus w specjalnych pojemnikach dostarczany był do hurtowników. Śledczy szacują, że zatrzymani swoją przestępczą działalnością dokonali strat Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia podatku akcyzowego na kwotę blisko 37 mln zł i podatku VAT na kwotę ponad 1 miliona złotych.

Wszyscy mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty – udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i uszczuplenia Skarbu Państwa poprzez nieodprowadzenie należnego podatku akcyzowego i podatku VAT. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat oraz wysokie grzywny.

Wobec 6 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a pozostali zostali objęci dozorami policyjnymi, zakazami opuszczania kraju i poręczeniami majątkowymi. Na poczet przyszłych kar i grzywien u 12 mężczyzn policjanci zabezpieczyli pieniądze i mienie ruchome na łączną kwotę 150 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa, a funkcjonariusze CBŚ zapowiadają kolejne zatrzymania. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

(źródło: KWP w Łodzi)

Powrót na górę strony