Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończono śledztwo, odzyskano mienie o wartości ok. 20 mln zł

Data publikacji 11.01.2011

Do sądu wpłynął akt oskarżenia, skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie, przeciwko 7 osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej dopuszczającej się różnego rodzaju przestępstw. Dochodziło do nich zarówno w Polsce jak i w Szwecji, Niemczech, Holandii, Danii i Finlandii. Członkowie grupy usłyszeli 32 zarzuty m.in. za włamania i posiadanie nielegalnej broni. Czterech spośród nich odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledztwo wszczęto pod koniec listopada 2008r. Wówczas policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, przy współpracy z funkcjonariuszami ze Szwecji, ustalili miejsce przechowywania skradzionego na ich terenie TIR-a. To było punktem wyjścia do wielowątkowej sprawy, gdyż wspomniane miejsce – teren legalnie prosperującej firmy w gminie Wolin - okazało się być „dziuplą” pełną cennych przedmiotów. Kiedy kryminalni przy wsparciu szczecińskich antyterrorystów weszli na teren gospodarstwa, odkryli składowisko rzeczy, które sukcesywnie sprawdzane jedno po drugim, okazywały się pochodzić z przestępstw popełnianych głównie w Szwecji, ale także w Niemczech, Holandii, Danii, Finlandii oraz w Polsce.

Hale produkcyjne oraz plac parkingowy pełne były skradzionych pojazdów, naczep i pakunków.  Funkcjonariusze odnaleźli tam: pojazdy ciężarowe, naczepy do ciągników siodłowych, 3 samochody terenowe marki Mitsubishi, 2 auta osobowe marek Audi A6 i Chevrolet Corvette, łódź motorową, 2 motocykle i 2 skutery. Ponadto ponad 20 tysięcy litrów kradzionego oleju silnikowego, a także paczki z herbatą, szereg sprzętu AGD oraz butów stanowiących ładunek kradzionych naczep. Po zabezpieczeniu wszystkich tych pojazdów i przedmiotów ich transport do Szczecina wymagał specjalnego policyjnego konwoju.

Policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, ustalili skład osobowy grupy zajmującej się przestępczym procederem. Jej szefem okazał się być Jerzy Ł., który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.  W tej sprawie zebrano materiał dowodowy pozwalający na postawienie zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej łącznie czterem mężczyznom. Szacuje się, że mogli oni działać od połowy 2007 r.

Policjanci udowodnili im ponadto kradzież z włamaniem we wrześniu 2009 r. do salonu z motocyklami w prawobrzeżnej części Szczecina, skąd skradziono min. 23 motocykle i skutery wodne. Ponadto z policyjnych ustaleń wynika, że podejrzani dopuścili się podobnego czynu już wcześniej, na terenie Niemiec.

Grupa ma na koncie kradzieże 30 luksusowych pojazdów i łodzi motorowych z terenu portów w Szwecji i Danii. Jedną z pełnomorskich łodzi wartości ponad 2 mln złotych odzyskano na terenie przystani w Stepnicy.

W maju 2010r. policjanci wkroczyli do kolejnych ustalonych „dziupli” - w Szczecinie i w okolicach miasta. Zabezpieczono tam wówczas 4 jednostki nielegalnej broni palnej (pistolet maszynowy typu Skorpion z tłumikiem, 2 pistolety CZ i rewolwer Taurus) wraz z amunicją. Ponadto funkcjonariusze przechwycili kolejne kradzione pojazdy oraz dokumenty, które miały służyć do ich legalizowania.

W toku całego postępowania policjanci odzyskali łącznie 3 samochody ciężarowe, 4 ciągniki siodłowe, 4 naczepy samochodowe, 5 aut osobowych i 5 terenowych, 7 motocykli yamaha, 3 skutery, 2 quady, 2 łodzie motorowe i 1 skuter wodny. W sumie odzyskano mienie o wartości blisko 20 milionów złotych.

Nadzorująca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, skierowała już w tej sprawie do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu podejrzanym, z których czterech usłyszało zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja