Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za oszustwo metodą na „wnuczka”

Data publikacji 30.03.2011

Wrocławscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę podejrzewanego o oszustwo metodą na tzw. „wnuczka”. Łupem sprawcy padło 18 tysięcy złotych. Funkcjonariusze odzyskali całą gotówkę. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

28 marca funkcjonariusze Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 19 - latka, podejrzewanego o oszustwo metodą na tzw. „wnuczka”. Tego dnia do 85 - letniej mieszkanki osiedla Muchobór Wielki zadzwoniła osoba podająca się za jej siostrzenicę, prosząc o pomoc finansową. „Siostrzenica” sama nie mogła się stawić po pieniądze, w związku z czym poinformowała rozmówczynię, że po gotówkę przyjedzie jej znajomy. Pokrzywdzona uwierzyła w całą historię i wydała 18 tysięcy złotych mężczyźnie, który do niej przyjechał. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, zgłosiła całą sprawę na Policji.

Do zatrzymania podejrzewanego o oszustwo mężczyzny doszło przy ul. Granicznej we Wrocławiu. Policjanci znaleźli przy nim całą wyłudzoną gotówkę.

Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ:

Przestępczy proceder za każdym razem w tego typu sprawach odbywa się według podobnego scenariusza. Dzwoniący do osoby - najczęściej w podeszłym wieku - podaje się za jej krewnego, który znalazł się w nagłej potrzebie finansowej – najczęściej jest to zakup pojazdu bądź mieszkania po okazyjnej cenie. Rozmówca tłumaczy pokrzywdzonemu, że sam nie może stawić się po pieniądze i wyśle po nie swojego dobrego znajomego.

Jeśli ktoś telefonicznie podaje się za członka naszej rodziny i prosi nas o pomoc (najczęściej o pożyczenie pieniędzy), zanim to zrobimy, zweryfikujmy czy jest to rzeczywiście nasz krewny. Najprostszym sposobem jest zadzwonienie na znany nam numer telefonu (najlepiej stacjonarnego) tej osoby z naszej rodziny, za którą podaje się rozmówca. Jeśli natomiast podejrzany podaje się za członka rodziny, którego nie znamy lub nie pamiętamy, skontaktujmy się z innymi bliskimi osobami, które potwierdzą nam, że jest to faktycznie krewny i, że takiej pomocy potrzebuje. Pamiętaj, że zawsze o swoich podejrzeniach możesz powiadomić Policję.

( KWP we Wrocławiu / ms )
 

Powrót na górę strony