Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani do sprawy kantoru "Wielopole"

Data publikacji 19.06.2007

Policjanci z krakowskiego CBŚ zatrzymali notariusza i trzy inne osoby podejrzane o działalność w małopolskiej grupie przestępczej tzw. kantor "Wielopole". Jak wynika z ustaleń policjantów, istniejąca od 1998 r. grupa pożyczała biznesmenom pieniądze na lichwiarski procent, który czasem wynosił 500 proc. Zastawem były nieruchomości. To kontynuacja sprawy, do której zatrzymano już 14 osób.

Dzisiaj rano policjanci krakowskiego CBŚ zatrzymali kolejnych czterech członków grupy "Wielopole". Wśród nich jest 39-letni notariusz, w kancelarii którego podpisywano wymuszone umowy,  dwóch pracowników kantoru (38 i 44 letni), których zadaniem było wyszukiwanie klientów i 49-letnią kobietę, byłą żonę jednego z aresztowanych. Kobietę podejrzewa się o pranie brudnych pieniędzy. Jutro osoby te zostaną doprowadzone do prokuratury z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Sprawą jednej z największych grup przestępczych działających w Małopolsce policjanci z CBŚ zajmują się od kilku miesięcy. Grupa ta jest znana jako tzw. grupa kantoru Wielopole i działała od ok. 1998 r. Pod pozorem działalności parabankowej pożyczała pieniądze  bogatym biznesmenom na wysoki procent pieniądze pod zastaw ich nieruchomości. Pożyczki te miały być oprocentowane na ok. 10 proc. Jednak później zmieniano je tak, że oprocentowanie mogło wzrosnąć nawet do 500 proc. Ponieważ dłużnik nie był w stanie spłacić wielomilionowej pożyczki, grupa przejmowała jego nieruchomości. Zdarzały się sytuacje, kiedy dłużnik odmawiał podpisania umowy – wtedy dochodziło do pobicia i siłowego wymuszenia. Wszelkie transakcje – sprzedaży nieruchomości były prowadzone przez wtajemniczonych notariuszy. Jeden z adwokatów współpracujących z przestępcami miał dopilnować wszelkich formalności prawnych.

Grupa swą nazwę zawdzięcza jednemu z kantorów mieszczącemu się w Krakowie przy ul. Wielopole, który był punktem kontaktowym służącym także do znajdowania kolejnych klientów. Szacuje się, że w ten sposób na terenie Krakowa, Wieliczki i Tarnowa przejęto co najmniej kilkadziesiąt nieruchomości w postaci działek, ziemi, mieszkań, domów, hoteli itp.

W czasie poprzednich realizacji zatrzymano sumie 14 osób.

Na poczet przyszłych kar ponownie zabezpieczono wielomilionowy majątek, należący do podejrzanych. W czasie poprzednich działań zabezpieczono mienie (m.in. 40 obrazów znanych malarzy) o wartości ok. 80 mln. złotych.

Powrót na górę strony