Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za fałszywy alarm bombowy

Data publikacji 02.02.2012

Chełmscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę wczorajszego fałszywego alarmu bombowego. Okazał się nim 34-letni mieszkaniec Chełma. Mężczyzna swoim „żartem” spowodował ewakuację ponad 1100 osób z budynku administracji publicznej. 34-latek jutro zostanie doprowadzony do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego. Policja przestrzega przed podobnymi zachowaniami. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 8 lat. Teraz trwa szacowanie kosztów wczorajszej akcji.

Wczoraj przed południem dyżurny chełmskiej komendy Policji został powiadomiony przez dyżurnego straży pożarnej o tym, że na numer alarmowy straży zadzwoniła anonimowa osoba i poinformowała o podłożeniu ładunku wybuchowego w Urzędzie Wojewódzkim przy Palcu Niepodległości w Chełmie.

Policjanci zaraz po otrzymaniu zgłoszenia przystąpili do akcji. Z budynku ewakuowano około 900 pracowników i ponad 200 petentów. Działania rozpoczęli też policyjni pirotechnicy, którzy wraz z funkcjonariuszem straży granicznej i psem przeszkolonym na wyszukiwanie materiałów wybuchowych przeszukali pomieszczenia budynku oraz teren przyległy do tego obiektu. Około godz. 15:30 policjanci zakończyli działania. Alarm okazał się fałszywy.

Jednocześnie kryminalni przystąpili do ustalania tożsamości dzwoniącego. Już po kilkudziesięciu minutach znane były jego personalia. Okazał się nim 34-letni mieszkaniec Chełma.

Dzisiaj przed południem mężczyzna został zatrzymany. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy – miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymany jutro zostanie doprowadzony do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Teraz trwa szacowanie kosztów wczorajszej akcji.

Każda tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie przez nas sprawdzana. W żadnym przypadku nie możemy pozwolić sobie na zbagatelizowanie jakiegokolwiek sygnału. Należy pamiętać o tym, że sprawcy tego typu zdarzeń nie mogą czuć się bezkarni. Ich ustalenie to tylko kwestia czasu. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych.

Przestrzegamy wszystkich przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa. Trzeba zdać sobie też sprawę, że policja dysponuje coraz nowszymi metodami wykrywania tego rodzaju przestępstw.

 

Powrót na górę strony