Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania Policji podczas pożaru trzech kamienic w Wołominie

Data publikacji 08.02.2012

Dziś w godzinach porannych doszło do pożaru trzech kamienic w Wołominie przy ul. Warszawskiej. Policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Pożarnej uczestniczyli w akcji ratunkowo-gaśniczej. Ewakuowano blisko 100 osób z palących się budynków. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie okoliczności w jakich doszło do zdarzenia. Policjanci zabezpieczają teren i pilnują mienia poszkodowanych w pożarze osób.

Trwa postępowanie w sprawie pożaru w Wołominie przy ul. Warszawskiej. Jak wstępnie ustalili policjanci z wołomińskiej komendy, dziś rano kilka minut przed godz. 4:00 wybuchł pożar poddasza jednego w budynków wielorodzinnych. Niemal błyskawicznie na miejscu pojawili się policjanci wołomińskiej komendy oraz kilka zastępów straży pożarnej. Szybko rozprzestrzeniający się ogień poddaszami sąsiadujących budynków, wyraźnie zagrażał bezpieczeństwu lokatorów trzech kamienic. Policjanci, funkcjonariusze straży pożarnej oraz kilku mieszkańców budynków w ciągu zaledwie kilku minut ewakuowali wszystkich lokatorów kamienic objętych płomieniami. Część z nich została przewieziona radiowozami do znajomych, rodziny oraz lokalu zastępczego, gdzie mogli skorzystać z niezbędnej pomocy.

Działania gaśniczo-ratownicze zakończyły się kilka minut po godz. 10:00. Policjanci wołomińskiej komendy wspierani przez funkcjonariuszy oddziału prewencji stołecznej Komendy oraz straż miejska z Wołomina cały czas zabezpieczają miejsce zdarzenia oraz pilnują mienia poszkodowanych osób.

Na miejscu bez przerwy pracują policyjni śledczy. Przy udziale biegłego z zakresu pożarnictwa trwają oględziny miejsca zdarzenia. Zbierane są ślady i dowody, które pozwolą na ustalenie dokładnych przyczyn pożaru. Trwa postępowanie w tej sprawie.

Policjanci przypominają podstawowe zasady postępowania z urządzeniami grzewczymi:

1. Nie dogrzewaj pomieszczeń kuchenką gazową, ponieważ długotrwałe palenie się gazu powoduje ubytek tlenu w powietrzu oraz powstaje niewyczuwalny tlenek węgla (CO).
2. Pamiętaj, że butle gazowe w kuchni należy umieszczać w odległości co najmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło, np.: piece, grzejniki (z wyjątkiem zestawów kuchni gazowych). Butle należy ustawiać pionowo, zabezpieczyć przed upadkiem i uderzeniem oraz z dala od urządzeń powodujących iskrzenie.
3. Nie należy pozostawiać bez dozoru włączonych urządzeń grzewczych, np.: termowentylatorów, grzejników elektrycznych i innych urządzeń grzejnych, jak grzałki, czajniki elektryczne, żelazka, suszarki do włosów itp.
4. Nie należy włączać urządzeń grzejnych w pobliżu materiałów palnych (np.: cieczy palnych, ubrań, mebli itp.). Nie należy używać urządzeń elektrycznych z widocznymi uszkodzeniami przewodu zasilającego. Podłączenie do jednego gniazdka kilku urządzeń o dużym poborze mocy może spowodować przegrzanie instalacji elektrycznej.
5. Nie pozwalajmy dzieciom na zabawę łatwo palnymi substancjami, ogniem i urządzeniami elektrycznymi. Nie pozostawiajmy dzieci w domu bez opieki.

W zakresie posługiwania się ogniem otwartym:

• dopilnuj, by dzieci nie bawiły się ogniem, materiałami pirotechnicznymi czy urządzeniami elektrycznymi, nigdy nie pozostawiaj małoletnich dzieci bez opieki,
• nie pal śmieci w śmietnikach i nie dopuść do zaprószenia ognia w zsypie,
• nie pal papierosów w łóżku - ludzie giną nie tylko w pożarach obejmujących całe mieszkanie; zdarza się, że zaprószenie ognia niedopałkiem papierosa po zaśnięciu, prowadzi do śmiertelnego zatrucia,
• nie zapalaj świec w pobliżu materiałów łatwo zapalnych,
• nie pozostawiaj włączonej kuchenki bez dozoru - odparowanie wody z garnka może doprowadzić do zwęglenia pozostałości, zapalenia ich i silnego zadymienia mieszkania, szczególnie niebezpiecznego dla śpiących osób; przypadkowe wygaszenie kuchenki podczas gotowania może również doprowadzić do ulatniania się gazu i jego wybuchu,
• przestrzegaj zakazu używania wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach,
• przestrzegaj instrukcji obsługi wyrobów pirotechnicznych,
• przestrzegaj wymagań prawa lokalnego w zakresie stosowania wyrobów pirotechnicznych,
• wyposaż mieszkanie w gaśnicę proszkową, minimum 2-kilogramową; taką gaśnicą będziesz mógł bezpiecznie gasić palące się urządzenia elektryczne pod napięciem,
• wyposaż mieszkanie w autonomiczną czujkę pożarową, alarmującą o powstaniu dymu (podczas każdego pożaru wydzielają się duże ilości dymu).

Jeżeli wiesz, lub podejrzewasz, że lokal lub mieszkanie jest ogrzewane lub dogrzewane niezgodnie z przepisami bądź prawem budowlanym, powiadom odpowiednie służby lub najbliższą jednostkę Policji tel. 997 lub 112. Twoja reakcja niejednokrotnie może uchronić Ciebie oraz inne osoby przed skutkami pożaru, oraz co najważniejsze zagrożeniem związanym z utratą zdrowia i życia.

(KSP / ds)

Powrót na górę strony