Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narada roczna kierownictwa Policji

Data publikacji 16.02.2012

W Komendzie Głównej Policji zakończyła się trwająca w dniach 16-17 lutego Narada Roczna Kadry Kierowniczej Policji. Za pośrednictwem videokonferencji, możliwość obserwowania przebiegu narady oraz zabrania w niej głosu mieli także komendanci rejonowi i powiatowi Policji.

W naradzie uczestniczyli: Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, a także komendanci wojewódzcy, komendanci szkół Policji, dyrektorzy biur KGP oraz przedstawiciele związków zawodowych. Gośćmi byli Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki oraz Dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru MSW Jacek Zalewski.

Naradę Roczną Kadry Kierowniczej rozpoczął Komendant Główny Policji. Podsumował on efekty działań Policji za rok 2011, oceniając, że był to czas bardzo dobrej i wytężonej pracy, która zaowocowała pozytywnymi wynikami działań poddawanych ocenom społecznym. Podkreślił, że te wyniki, to zasługa ciężkiej pracy wszystkich komend wojewódzkich – ich głębokiego zaangażowania i współpracy na wielu płaszczyznach.

Szef Policji zaznaczył także jak ważna jest społeczna ocena jej działań. Przedstawił jednocześnie wyniki badań, które pokazują, że Policja cieszy się 72-procentowym zaufaniem wśród obywateli.

Poruszona została także kwestia satysfakcji z pracy funkcjonariuszy oraz pracowników Policji. Nadinsp. Marek Działoszyński podkreślił – na podstawie wyników przeprowadzonych badań – iż zadowolonych z pracy policjantów, jak i pracowników cywilnych, jest coraz więcej. Cenią sobie oni stabilność zatrudnienia oraz stałe warunki pracy. Natomiast sprawą, która najbardziej spędza sen z powiek zatrudnionym w Policji, jest rozbudowana biurokracja. Komendant główny zatrzymał się także przy temacie relacji przełożony – podwładny. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że są one oceniane pozytywnie przez 84 proc. ankietowanych.

Szeroko omówiony został podczas narady stan przygotowań do EURO 2012. Już we wrześniu 2011 roku z 1278 założonych zadań zrealizowanych było już 50,8 proc. Komendant zwrócił szczególną uwagę na kwestie oczekiwań wobec Policji podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Podkreślił jak ważne jest, aby im sprostać. – Polacy oczekują od funkcjonariuszy przede wszystkim przyjaznego nastawienia, czujności oraz szybkiego i zdecydowanego działania – powiedział. Uczestnicy ankiety przeprowadzonej w czterech miastach, w których podczas EURO odbywać się będą mecze, zaznaczali także, że policjanci powinni działać zarówno jawnie, jak i z ukrycia. Oczekują także obecności patroli policyjnych w środkach komunikacji miejskiej i miejscach szczególnie zatłoczonych.

Komendant w szczególny sposób zwrócił uwagę na konieczność bezwzględnego egzekwowania prawa przez uczestników imprez masowych. Zaapelował do komendantów wojewódzkich o zdecydowanie działanie w zakresie zwalczania bandytyzmu. Poruszona została także kwestia współpracy Policji podczas EURO z innymi podmiotami, takimi jak PZPN, PKP czy Służba Zdrowia.

Nadinsp. Marek Działoszyński zaznaczył, że nadrzędną zasadą jest utrzymanie najwyższej jakości pracy i osiągnięcie założonych celów. – Ważna jest zmiana podejścia do statystyk – rezultat liczbowy miernika nie jest kwestia najistotniejszą – powiedział komendant główny.

Wskazując na cele krótkoterminowe dla polskiej Policji na rok 2012, komendant uwzględnił przede wszystkim zapewnienie porządku i bezpieczeństwa podczas EURO 2012.

Komendant Główny Policji szczególnie mocno zaakcentował, że należy słuchać głosu społeczeństwa i starać się sprostać jego oczekiwaniom. Ludzie oczekują od Policji pomocy i wsparcia – zwłaszcza w przypadku porwań i zaginięć. Podkreślił, że istotne jest przestrzeganie procedur, ale nie można przy tym zapomnieć o zwykłej, ludzkiej wrażliwości. Wskazał jednocześnie na ogromne znaczenie pracy policjantów pozostających w bezpośrednim kontakcie z pokrzywdzonymi. Zwrócił uwagę, że oprócz doskonalenia procedur, ważne będzie odpowiednie, wspólne szkolenie policjantów i prokuratorów – wszystko w ramach doskonalenia współpracy między tymi podmiotami.

Nadinsp. Działoszyński zaprezentował także priorytetowe zadania dotyczące planowania strategicznego. Przede wszystkim położono w nich nacisk na dbałość o wzrost zadowolenia społeczeństwa z jakości pracy Policji. Podkreślił, że praca policjanta to służba ludziom, która musi wiązać się z rozpoznawaniem i zaspokajaniem ich potrzeb. Policja musi uczestniczyć w konsultacjach i debatach społecznych, a także dbać o swój dobry wizerunek i profesjonalnie realizować zadania w czasie EURO. Zaznaczył także, że aby zaspokoić oczekiwania społeczne, należy zadbać o dalszy rozwój Policji – zapewnić funkcjonariuszom kolejne profesjonalne szkolenia, więcej nowoczesnego sprzętu, a także zwiększyć ich uprawnienia w niektórych obszarach. Ważna będzie także poprawa bezpieczeństwa w czasie imprez masowych.

W czasie narady została poruszona kwestia działań służby kryminalnej w 2011 roku. Przedstawił ją Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Rokita. Podsumowanie działań służb logistycznych za ubiegły rok przedstawił insp. Arkadiusz Letkiewicz – Zastępca Komendanta Głównego Policji. Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, insp. Rafał Łysakowski, podsumował działania Policji podczas sprawowania przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Stan przygotowań polskiej Policji do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 omówił Dyrektor Głównego Sztabu Policji – insp. Krzysztof Lis. W kwestii antyterrorystycznego zabezpieczenia tej imprezy głos zabrał mł. insp. Artur Skwarczyński – Dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Funkcjonowanie służby prewencyjnej omówił szczegółowo Dyrektor Biura Prewencji – insp. Michał Czeszejko-Sochacki. Podsumowaniem 2011 roku w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nakreśleniem działań w roku 2012 zajął się insp. Marek Fidos – Dyrektor Biura Ruchu Drogowego.

Podczas narady głos zabrał także Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki. Przytoczył liczne przykłady bohaterskich postaw funkcjonariuszy, kiedy działali z narażeniem życia. – Jesteście solą tego społeczeństwa i musicie o tym pamiętać – zwrócił się do policjantów minister.

Przedstawiciele NSZZ Policjantów oraz związków zawodowych pracowników Policji określili najważniejsze sprawy wynikające z bieżącej działalności związkowej.

Podsumowania pierwszego dnia narady dokonał Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Drugi dzień narady poświęcono głównie problemom przygotowania wszystkich garnizonów Policji do Euro 2012. Udział w nardzie wzięli Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki oraz Wiceminister MSW Michał Deskur.

pt, fot. Marek Szałajski

Powrót na górę strony