Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskane zabytki

Data publikacji 01.03.2012

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie ustalili, że zabytkowe barokowe lichtarze i żyrandol, które zaginęły kilka lat temu, wróciły do prawowitego właściciela. Przedmioty te figurują w polskiej bazie skradzionych zabytków prowadzonej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz w bazie Stolen Works of Art Interpolu. Ci sami policjanci zakończyli również sprawę odzyskania misy chrzcielnej w Sianowie, parafianie oraz przedstawiciele kościoła rozpoznali skradziony 28 lat temu zabytek.

Pod koniec listopada ubiegłego roku informowaliśmy o odzyskaniu przez policjantów z Zespołu ds. Zabytków KWP w Szczecinie misy chrzcielnej pochodzącej prawdopodobnie z XVII wieku i o zatrzymaniu mężczyzny, który oferował zabytek do sprzedaży na jednym z portali internetowych. Policjanci przypuszczali, że misa pochodzi z kradzieży z włamaniem, która miała miejsce 27 lat temu do kościoła w Sianowie. Teraz sprawa ma swój finał. Policjanci zidentyfikowali procesowo misę chrzcielną z 1652 roku. Trzy dni temu sianowscy parafianie oraz przedstawiciele kościoła rozpoznali cenny zbytek. Ostateczne przekazanie prawowitemu właścicielowi musi zatwierdzić Prokuratora Rejonowa w Szczecinie, która prowadzi tę sprawę.

W tym samym dniu w kościele w Darłowie podczas ustaleń funkcjonariuszy z Zespołu ds. Zabytków KWP w Szczecinie ujawniono dwa poszukiwane barokowe lichtarze z 1658 roku. Skradzione dzieła sztuki zebrane w wydanej przez KWP w Szczecinie książce „Policja w walce o zabytki”. Zaginięcie lichtarzy oraz kilkunastu cennych przedmiotów wpisanych w rejestry konserwatora zabytków zgłosił w 2009 roku nowy proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie. Gdy Policja zaczęła wyjaśniać okoliczności ich zaginięcia, poprzedni proboszcz mieszkający poza Darłowem, zwrócił je do kościoła.

Podczas oględzin świątyni policjanci ujawnili, że w nawie głównej znajduje się również wielki barokowy żyrandol z przełomu XVIII i XIX w., który parafia zgłaszała jako zaginiony. Policjanci ustalają w jakich okolicznościach zabytek powrócił na swoje miejsce.

Żyrandol jak i lichtarze figurują jako utracone w polskiej bazie skradzionych zabytków prowadzonej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz w bazie Stolen Works of Art Interpolu, co oznacza, że były poszukiwane na całym świecie. Przedmioty zostały zabezpieczone procesowo i pozostawione za zobowiązaniem właścicielowi. Sprawę prowadzi KP Darłowo.

(KWP w Szczecinie / wm)

Powrót na górę strony