Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Specjalista od lewych dokumentów zatrzymany

Data publikacji 11.10.2012

W ręce policjantów Centralnego Biura Śledczego wpadł fałszerz współpracujący ze zorganizowaną grupą przestępczą specjalizującą się w kradzieżach luksusowych samochodów. Zlikwidowano też mieszczący się w mieszkaniu mężczyzny profesjonalny ośrodek fałszerski, w którym ujawniono wysokiej klasy sprzęt oraz kilkaset sfałszowanych blankietów praw jazdy, dowodów osobistych i dokumentów pojazdów w kilku zagranicznych wersjach.

Przypomnijmy: o rozbiciu zorganizowanego gangu działającego głównie w Europie Zachodniej, a specjalizującego się w kradzieżach luksusowych samochodów policjanci informowali w styczniu tego roku. Z ówczesnych ustaleń wynikało, że grupa przestępcza działała od 2009 roku, kradnąc przede wszystkim samochody, których wartość liczono w setkach tysięcy złotych. Były to m.in. Lexusy, Toyoty Landcruiser, BMW X5 i X6, oraz Mercedesy. Każdy z członków gangu miał przydzielone konkretne zadanie. Jedni zajmowali się szukaniem i ustalaniem miejsc parkowania samochodów wytypowanych do kradzieży, inni te pojazdy kradli. Kolejni byli odpowiedzialni za przebijanie numerów VIN, zmiany w numeracji elektronicznej i wytworzenie fałszywych dokumentów.  

W trakcie postępowania przygotowawczego Centralne Biuro Śledcze KGP zatrzymało do sprawy 65 osób, które usłyszały łącznie 162 zarzuty.  Wobec 27 podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Dalsza praca policjantów doprowadziła ich do fałszerza, który organizował dla kradzionych samochodów dokumenty, preparując je w swoim mieszkaniu, w jednej z miejscowości nieopodal Szczecina. Podczas zatrzymania mężczyzny, oprócz kilkuset gotowych dokumentów samochodowych tzw. briefów, zabezpieczono też sprzęt, na którym fałszerz drukował, przerabiał i podrabiał blankiety. Część zabezpieczonych „briefów” to autentyczne pliki dokumentów, które jak się okazało, zostały skradzione w niemieckich urzędach komunikacyjnych. Zatrzymany mężczyzna przerabiał je zmieniając następnie zapisy na potrzeby konkretnego kradzionego pojazdu. Aktywność samego fałszerza wykraczała jednak poza działalność złodziei samochodów. Mężczyzna skutecznie fabrykował personalne dokumenty - prawa jazdy, dowody osobiste, a nawet zaświadczenia o niezdolności do pracy wystawiane przez komisje lekarskie, zaświadczenia o niekaralności tzw. „karty karne”, czy nawet przepustki do Zakładów Karnych, na podstawie których odbywały się widzenia ze skazanymi.

Ponadto w garażach będących w dyspozycji zatrzymanego mężczyzny policjanci ujawnili 3 samochody VW i Jeep o łącznej wartości 240 tys. zł. Z ustaleń wynika, że wszystkie auta pochodzą z kradzieży na terenie Niemiec.

Skomplikowane i wielowątkowe śledztwo prowadzone jest nadal, dlatego pracujący nad nim policjanci nie ujawniają szczegółowych ustaleń. Ze względu na skalę procederu, policyjne czynności prowadzone są pod nadzorem Wydziału do zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie.

Do tej pory odzyskano 75 skradzionych samochodów, z czego 56 skradzionych na terenie Niemiec. Zazwyczaj to modne i drogie suv’y. Wartość odzyskanego mienia wynosi niemal 5.400.000 złotych.

Wobec zatrzymanego fałszerza sąd zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

(KWP we Gorzowie / mw)


 

Powrót na górę strony