Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podpisano aneks do umowy w sprawie telefonu dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie

Data publikacji 08.11.2012

Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński wspólnie z Ministrem Sprawiedliwości Jarosławem Gowinem i Dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką podpisali aneks do porozumienia dotyczącego funkcjonowania telefonu interwencyjno-informacyjnego dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie. Porozumienie przyczyniło się do sprawnego przekazywania informacji o zachowaniach przemocowych, ale również było podstawą do zaoferowania osobie pokrzywdzonej niezbędnej pomocy.

8 listopada 2012 r.  w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości Komendant Główny Policji wspólnie z Ministrem Sprawiedliwości  i Dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką podpisali Aneks do Porozumienia dotyczącego funkcjonowania telefonu interwencyjno-informacyjnego dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie stosowaną przez osoby uprzednio skazane za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec członka rodziny działającego w ramach Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Porozumienie zostało podpisane przez wymienione podmioty 29 listopada 2010 r. z mocą obowiązywania do końca 2012 r. Celem utworzenia specjalnej infolinii była wszechstronna i skuteczna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy lub groźby jej użycia, w szczególności sprawców przemocy domowej. Porozumienie zawarte miedzy trzema instytucjami otworzyło drogę do zdecydowanej i skutecznej reakcji Państwa na ponowne zachowania przemocowe ze strony sprawcy przestępstw w związku ze stosowaniem przemocy domowej wobec osób najbliższych.

Porozumienie przyczyniło się do sprawnego przekazywania informacji o zachowaniach przemocowych pomiędzy właściwymi służbami, ale również było podstawą do zaoferowania osobie pokrzywdzonej wszelkiej niezbędnej pomocy, zarówno psychologicznej i prawnej, jak i bezpośrednio interwencyjnej.

W czasie swoich wystąpień wszyscy uczestnicy podkreślili znaczenie podejmowania wspólnych działań na rzecz ochrony osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, jak też pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę czego efektem jest przedłużenie czasu obowiązywania porozumienia na kolejne 5 lat.

(źródło: Biuro Prewencji KGP)

 

Powrót na górę strony