Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali pieniądze od Skarbu Państwa

Data publikacji 25.03.2013

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, funkcjonariusze wywiadu skarbowego i inspektorzy kontroli skarbowej rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami podatku VAT. W śledztwie prowadzonym razem z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach, zatrzymano już 29 osób. Straty jakie poniósł Skarb Państwa w wyniku przestępczej działalności podejrzanych szacuje się na co najmniej 50 milionów złotych.

Osoby w młodym wieku, bez doświadczenia w prowadzeniu działalności biznesowej, w dobie powszechnie panującego kryzysu w błyskawicznym tempie rozwijały swoje firmy. W dokumentach wykazywały przeprowadzenie wielomilionowych transakcji po­legających na wewnątrzwspólnotowym, wielokrotnym eksporcie i ponownym imporcie tego samego towaru za pośrednictwem zło­żonego łańcucha dostaw. Osoby te handlowały bardzo drogim tworzywem sztucznym o nazwie PEEK– polieteroeteroketon.

Tą działalnością zainteresowali się policjanci z  Centralnego Biura Śledczego i funkcjonariusze wywiadu skarbowego. Wspólne działania doprowadziły śledczych do firm w województwie śląskim, dolnośląskim, lubelskim oraz lubuskim, które w bardzo krótkim czasie przeprowadziły ogromną ilość transakcji handlowych PEEK-iem. Ustalono, że wiele z nich powstało wyłącznie w celu utworzenia sieci handlowej, która zajmowała się wyłącznie eksportem i importem tego tworzywa sztucznego. Firmy te powiązane były ze sobą osobowo, a ich właściciele i zarazem organizatorzy procederu, prowadzili oficjalnie inny rodzaj działalności gospodarczej np: hurtownie słodyczy i drukarnie.

PEEK zakupiony w polskiej fikcyjnej firmie był sprzedawany według ściśle określonej kolejności do firm na terenie Polski. Następnie poprzez dostawy wewątrzwspółnotowe trafiał na rynek Niemiec, Czech lub Słowacji z zerową stawą VAT. Po przejściu takie łańcucha dostaw trafiał do firmy, która rozpoczęła jego sprzedaż. Obroty firm i spółek zaangażowanych w ten proceder sięgały setek milionów złotych.

Oszuści w ciągu zaledwie dwóch lat wyłudzili z urzędów skarbowych ponad 50 milionów złotych tytułem zwrotu VAT-u. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach współpracując z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczyła mienie należące do podejrzanych o wartości ponad 41 milionów złotych.

W sprawie jest już 29 podejrzanych. 13 z nich – w tym organizatorzy nielegalnego procederu przebywa w areszcie. Jeden z nich powiedział, że gdyby przeliczyć obrót fakturowy PEEK-iem między wszystkimi firmami, pokryłby on zapotrzebowanie na ten surowiec na najbliższe 5 lat dla całego świata.

(KWP w Katowicach / mw)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.6 MB)

Powrót na górę strony