Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali przy sprzedaży domen internetowych c.d.

Data publikacji 25.04.2013

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali w Krośnie pierwszego podejrzanego w sprawie oszukańczego obrotu domenami internetowymi. W wyniku tego przestępstwa pokrzywdzonych jest kilkaset firm na kwotę 314 tys. złotych. Śledczy podejrzewają jednak, że oszukanych może być kilka tysięcy, a szacowana suma wyłudzeń przekroczyć nawet milion złotych.

O sprawie oszustów pisaliśmy 1 lutego 2013 - Oszukiwali przy sprzedaży domen internetowych.

Policjanci z KWP w Katowicach zatrzymali i doprowadzili do katowickiej Prokuratury Okręgowej 30-letniego mieszkańca powiatu krośnieńskiego. Jest to pierwszy zatrzymany, podejrzany w sprawie trwającego od kilku lat przestępczego procederu. Polegał on na wprowadzaniu w błąd przedsiębiorców, którym za pośrednictwem telemarketingu oferowano zakup domeny internetowej związanej z nazwą firmy pokrzywdzonego. Wykorzystując niewiedzę i nieuwagę kontrahentów, zawierano niekorzystne dla nich umowy w formie telefonicznej. Egzekucję należności związanych z tymi umowami przekazywano następnie firmie windykacyjnej.

Sprawcy wcześniej oszukiwali przedsiębiorców w inny sposób. Rozsyłali do nich korespondencję, sugerującą konieczność odpłatnego zarejestrowania prowadzonej działalności w tzw. internetowym rejestrze monitoringu sądowego i gospodarczego.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci planują kolejne zatrzymania. Śledczy nadal czekają na zgłoszenia podmiotów gospodarczych pokrzywdzonych w opisany sposób oraz telemarketerów zatrudnianych przy prowadzeniu tego typu działalności z naruszeniem praw pracowniczych. Kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach pod nr telefonu: 32 200 25 43.

(KWP w Katowicach / mj)

Powrót na górę strony