Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sutenerzy w rękach policji

Data publikacji 26.06.2013

Wygrana bitwa w wojnie z sutenerstwem i stręczycielstwem. Policjanci zatrzymali dwóch Bułgarów, którzy czerpali korzyści z przydrożnej prostytucji. Zatrzymani usłyszeli już zarzut osiągania korzyści majątkowej i nakłaniania do uprawiania prostytucji.

24 czerwca 2013 r. sieradzcy kryminalni ustalili, że co najmniej jedna z kobiet zajmujących się od kilkunastu dni przydrożną prostytucją przy krajowej 14-tce może być do tego nakłaniana.  Policjanci ustalili, że 27-latka narodowości bułgarskiej ma „opiekunów”, którzy codziennie dowozili ją wraz z koleżanką do kompleksu leśnego przed Sieradzem gdzie obie świadczyły usługi seksualne, z których korzystali przejeżdżający kierowcy. Funkcjonariusze zebrali materiał wskazujący na nielegalny proceder związany z czerpaniem korzyści z cudzego nierządu. Cały zarobek obie kobiety oddawały mężczyznom w zamian miały dach nad głową i posiłki.  Prostytucją  musiały zajmować się ponad 6 godzin dziennie.  Jednej z nich, przed przyjazdem do Polski obiecywano pracę przy sprzątaniu. Dopiero na miejscu dowiedziała się, co tak naprawdę ma robić. Stręczyciele zabrali im dokumenty. Jeszcze tego samego dnia ustalono, że Bułgarzy zamieszkali w jednym z hosteli na terenie Łodzi.

Kilka godzin później  policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi zatrzymali obu mężczyzn w wieku 37 i 40 lat. Podczas przeszukania zabezpieczyli u nich dokumenty wykorzystywanych kobiet. Podejrzewani noc spędzili w policyjnym areszcie. 25 czerwca 2013 roku usłyszeli  zarzut osiągania korzyści majątkowej i nakłaniania do uprawiania prostytucji.

Za sutenerstwo i stręczycielstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie. Dzisiaj zapadnie decyzja.

Jedna z kobiet skorzystała z możliwości noclegu we wskazanej placówce, a także wyraziła chęć skorzystania z pomocy fundacji „La Strada” z którą skontaktowali ją policjanci.
 
 
Przypominamy podobną sprawę z marca 2013 r.: Bułgarski sutener odpowie za handel ludźmi >>

POLICJANCI APELUJĄ

Okres wakacji często związany jest z wyjazdami do pracy za granicę. Zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z takiej oferty zatrudnienia  PAMIĘTAJ:

- Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu - jeśli wyjeżdżasz na jego podstawie i ewentualnych pozwoleń, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty np.: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe),
- Ubezpiecz się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia),
- Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje! Dowiedz się o nim jak najwięcej - najlepiej u pośrednika. Poproś o adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim,
- Dowiedz się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy (np. w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś o zobowiązanie na piśmie,
- Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!
- Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!
- Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię,
- Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.
- Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.

Zabierz ze sobą:

1. Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc,
2. Słownik lub rozmówki - jeśli nie masz pewności, czy dasz sobie radę z miejscowym językiem,
3. Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo możesz wówczas zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki - o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku,
4. Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc,
5. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ,
6. Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem,
7. Pieniądze (może to być także karta kredytowa lub czeki). Zapas na „czarną godzinę", aby mieć środki na powrót do Polski.

Pamiętaj, za granicą:

- Nikt nie ma prawa więzić Cię, przetrzymywać ani zmuszać do czegokolwiek - także do pracy!
- Masz prawo do obrony swoich praw!
- Jeśli trafiłaś na policję - czy to jako poszkodowana czy jako podejrzana, masz prawo do tłumacza - domagaj się tego.

W opracowaniu wykorzystano materiały MSWiA oraz Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi w Wydziale Kryminalnym działa Zespół ds. Rozpoznawania i Zwalczania Handlu Ludźmi – tel.(42) 665-20-39, 665-20-33, 665-21-30.

(KWP w Łodzi / mj)

Film Sutenerzy w rękach policji

Opis filmu: sutenerstwo

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Sutenerzy w rękach policji (format flv - rozmiar 1.65 MB)

Powrót na górę strony